Çocuk katili işgalciler son 18 yılda 2070 Filistinli çocuğu şehid etti

Dünya Çocuk Günü münasebetiyle bir rapor yayınlayan Filistinli Çocukları Koruma Hareketi, işgalcilerin şehid ettiği çocuklardan 18’inin başından, 9’unun göğsünden, 7’sinin karnından ve 5’inin ise boynundan vurulduğunu belirterek, hedef bölgelerinin işgal askerlerinin çocukları kasıtlı olarak şehid ettiğini ortaya koyduğunu ifade etti. Dünya Filistinli Çocukları Koruma Hareketi, siyonist işgal çetelerinin yılbaşından beri 46’sı Gazze’den olmak üzere 52 Filistinli çocuğu şehid ettiğini belirtti.

Hareket açıklamasında, işgalcilerin sonucu ne olursa olsun yaptıkları nedeniyle sorgulanıp yargılanmayacaklarını ve haklarında ceza verilmeyeceğini bildikleri için çocukları bu şekilde vurduklarını kaydetti.

Hareketin kayıtlarına göre işgalciler 2000 yılından şimdiye kadar 2070 Filistinli çocuğu şehid etti. Diğer yandan dünyada sadece işgal rejimi, çocukları askeri mahkemelerde yargılıyor ve yılda 50-700 arasında Filistinli çocuk bu işgal mahkemelerinde yargılanıyor.

İşgal rejimi yılbaşından beri 908 Filistinli çocuğu alıkoydu

Yayınlanan istatistiki raporlara göre, Filistin halkının her kesimine karşı barbarca ve insanlık dışı muamelede bulunun işgalciler, 2018 yılının ilk on ayında 908 çocuğu alıkoydu.

Filistin Esir Kulübü tarafından Dünya Çocuk Günü münasebetiyle yayınlanan raporda yılbaşından beri yüzlerce çocuğu alıkoyan işgalcilerin 270 çocuğu Mecdo ve Ofer cezaevlerinde, Kudüslü esir çocukları ise özel bazı merkezlerde tuttuğu ifade edildi.

Esir Kulübü, Filistinli çocuklara karşı ihlallerin alıkonuldukları andan itibaren başladığına dikkat çekerek, çocukların gece baskınlarında, gece yarısı yataklarından kaldırılıp götürüldüklerini, bazılarının ise alıkonulurken işgalcilerin kurşunlarına hedef olduğunu, götürülürken aç ve susuz bırakıldıklarını, sorgu sırasında fiziki ve psikolojik işkenceye, sözlü küfür ve sataşmaya uğradıklarını, tehdit edilip şantaja maruz kaldıklarını, baskı ve tehdit altında bazı ifadeleri kabul etmeye zorlandıklarını, askeri mahkemelerde yargılanıp ağır cezalar ve zaman zaman da para cezası verildiğini kaydetti.

Esir Kulübü ayrıca, işgalcilerin alıkoyarak ve zindana atarak çocukların eğitim hakkını engellediğini, birçoğunu eğitimini tamamlamaktan men ettiğini, bir kısmını ailesinin ziyaretlerinden mahrum bıraktığını, hasta olanların gereken tedaviyi görmelerine imkân vermediğini hatırlattı.

Yayınlanan raporlara göre şu anda işgal zindanlarında 350’si çocuk, 62’si kadın ve 6’sı milletvekili olmak üzere 6 bin 500 Filistinli esir bulunuyor. Bunlardan 500’ü idari ceza verilen esir iken, bin 800’ü hasta ve gereken tedaviden mahrum ediliyor.

GÖSTERİM