İşte Mescid-i Aksa’nın Altındaki O Sinagog

İşgalci İsrail’in yıllarca sürdürdüğü sinsi bir plan çerçevesinde Aksa’nın tam altına inşa ettiği yer altı tapınağı, gün yüzüne çıktı.

“Aksa yıkılıyor”,”Aksa’nın altı oyuluyor” iddiaları devamlı gündeme gelmesine rağmen somut hiçbir yaptırım uygulanamazken yıllardır devam eden bu çalışmalara ilişkin ilk görüntüler ortaya çıktı. 12 yıl süren hummalı çalışmanın ardından Mescid-i Aksa’nın tam altına işgalci İsrail tarafından bir tapınak yapıldı.

Öyle gizli saklı bir çalışma da değil bu. İşgalci İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bakanlar kurulu toplantısı yaptığı bir sinagog bugün ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz, üçüncü haremimiz Mescid-i Aksanın tam altında bulunuyor.

Hatta öyle ki; ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman,  İşgalci İsrail Başbakanı Netanyahu ile  Mescid-i Aksa’nın altındaki sinagoga girerek mescid-i Aksa’nın yıkılmasıyla yerine yapmayı planladıkları sözde Süleyman mabedi maketini incelediler.

AKSA’NIN TAM ALTINDA

12 yıllık bir çalışma ile kazılar gerçekleştiren İşgalci İsrail yönetiminin yer altı sinagogu, tam olarak Mescid-i  Aksa’nın altına geliyor. Hummalı bir çalışmanın ardından yapılan bu sinagog Aksa’nın temellerine hasar verilerek ve altı oyularak yapıldı.

“Aksa yıkılmaya çalışılıyor” iddialarından sonra ilk kez, o tapınaklardan fotoğraflar geldi.

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Sinagogun fotoğrafları, İsrail yönetimi tarafından basına servis edildi. Servis edilen fotoğraflarda sinagogun dar odalardan ve küçük oturma alanlarından oluştuğu görülüyor.

Fotoğraflar ile birlikte sinagogun yakın zamanda ibadete açılacağı basına duyurulurken, tarihe ilişkin bir bilgi verilmedi.

İSLAM VAKIFLARINDAN TEPKİ

Kudüs’teki İslami vakıf ve kurumlar, daha önce yaptıkları açıklamalarda, İsrail’in Mescid-i Aksa altında yürüttüğü kazı çalışmalarına tepki göstermişti.

Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri de daha önce yaptığı yazılı açıklamada, “Burak Duvarı, Mescid-i Aksa’nın batı surlarının bir parçasıdır ve İslami vakıftır. Kıyamete kadar da İslami vakıf olarak kalmaya devam edecektir.”ifadelerini kullanmıştı.

İSRAİL’İN KİRLİ ‘AKSA’ PLANI

İşgalci İsrail yönetimi 2000’li yıllardan bu yana Mescid-i Aksa’nın yıkılması ve yerine kendilerine ait tapınağın dikilmesi yönünde çalışmalar yapıyor.

Aksa’ya girişlere sınırlandırmalar getiren İşgalci İsrail yönetimi, keyfi tutuklamalar ve uygulamalar ile Müslümanları Aksa’nın kapısından içeri alıyor.

Radikal birçok İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif’in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor.

 

GENÇ AKTİVİSTLER

 

 

GÖSTERİM