Yahudi yerleşimciler Filistinlilere ait zeytin ağaçlarını kesti

İşgal altındaki Batı Şeria’da bir grup Yahudi yerleşimci zeytin hasadına günler kala Filistinlilere ait 36 zeytin ağacını kesti.

Yahudi yerleşimciler, Nablus’a bağlı Burin köyü yakınında Filistinlilere ait zeytin ağaçlarını hedef aldı. Bir grup fanatik Yahudi, Filistinlilere ait 36 zeytin ağacını kesti. Zeytin ağaçlarını kesen yerleşimcilerin, Burin yakınlarındaki yasa dışı Yitzhar Yahudi yerleşim biriminden oldukları belirtildi.

Filistin yönetimi, 15 Ekim’den itibaren zeytin hasadı sezonunun başlayacağını duyurmuştu.

Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimciler sık sık Filistinli çiftçilerin en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarını hedef alıyor. Filistinli yetkililer, her yıl zeytin hasadının başlamasıyla birlikte Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında artış yaşandığını ifade ediyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Filistin’de 10.000 Zeytin Fidanı Kampanyası   

İşgalci İsrail, Filistinlilerin yaşam şartlarını zorlaştırırken geçim kaynaklarından birini oluşturan zeytin ağaçlarına da zarar vermeye devam ediyor. Kudüslülerin geçim kaynağı olan zeytin ağaçları işgalci İsrail’in hedefi olurken, İsrail işgali ve saldırıları ile azalan yeşil alanlar Filistinlilerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.  

Uluslararası Genç Aktivistler Derneğinin de bu konuya dikkat çekerek, işgal altındaki Filistin’de başlattığı 10.000 Zeytin Fidanı dikimi kampanyası devam ediyor.

İşgalci İsrail’in bu saldırıları karşısında binlerce yeni zeytin fidanını toprakla buluşturan Genç Aktivistler tarafından daha önce Kudüs, Gazze ve Batı Şeria topraklarında gerçekleştirilen dikimlerin bir yenisine daha hazırlanılıyor. Bir zeytin fidanına destek  bedelinin 20 TL olduğu kampanyaya katılmak isterseniz www.gencaktivistler.org.tr sitesinden online bağışta bulunabilirsiniz.

 

GENÇ AKTİVİSTLER

09-10-2019

GÖSTERİM