Srebrenitsa Acısı Dün Gibi Taze…

Anneleri evlatsız, çocukları babasız bırakan Srebrenitsa soykırımının acısı, aradan geçen 24 yıla rağmen hala daha dün gibi taze.

Bundan tam 24 yıl önce, 11 Temmuz 1995’te Avrupa’nın ortasında bir katliam yaşandı. Sırp canileri resmi kayıtlara göre 8372 Bosnalı Müslümanı katletti.

BM’nin en üst mercileri tarafından “BM sizi koruyacaktır denilen” ve bu şekilde her türlü silahtan arındırılan Srebrenitsa kurbanları, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da insanlığa karşı işlenen en büyük suç olarak nitelendirilen katliamda şehit edildiler. Toplu mezarlar ise katliamdan çok sonra ortaya çıkarılmaya başlandı.

1995 yılında binlerce insan katledildi. Genç kızlara ve kadınlara tecavüz edildi. Sırplar, alıkoydukları genç erkekleri kurşuna dizdiler. Bu güne kadar 370’in üzerinde toplu mezar bulundu. 28 bin kayıp insandan 25 bininin Bosnalı Müslüman olduğu belirtiliyor.

24 yıl evvel Bosna Srebrenitsa’da katledilen kardeşlerimizi rahmetle anıyor, bu vahşeti işleyenleri lanetliyor ve bir daha böyle bir insanlık suçunun işlenmemesi için derhal İslam Birleşmiş Milletler Teşkilatının oluşturulması gerektiğinin altını çiziyoruz. İslam Ortak savunma paktı ile de güçlendirilmesi gereken bu teşkilat dünyadaki bu katliamların durmasının teminatı olacaktır.

Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın da çok açık bir şekilde belirttiği gibi, zulüm altındaki İslam topraklarında kurtuluşun yolu, İslam ümmetinin birleşmesinde yatmaktadır. Tek çare, İslam Birliğidir.

GENÇ AKTİVİSTLER

GÖSTERİM