Raid Salah, İşgal mahkemelerine meydan okudu

“Kudüs Muhâfızı” olarak adlandırılan, Filistin direnişinin simge isimlerinden Şeyh Raid Salah, duruşmasının yapıldığı İşgalci İsrail mahkemesinde kendisine yöneltilen suçlamaları redderek, İsrail işgalinin bütün suçlamalardan sorumlu olduğunu söyledi.

İsrail’in işgal altında bulundurduğu Filistin topraklarında ‘baskı’, ‘yıkım’, ‘tutuklama’ politikaları hız kesmeden sürerken gözler dün yapılan duruşmaya çevrildi. “Kudüs Muhâfızı” olarak adlandırılan ve Filistin direnişinin simge isimlerinden Şeyh Şeyh Raid Salah, mahkeme heyetine, ‘İsrail işgalinin bütün suçlamalardan sorumlu olduğunu’ söyledi.

SUÇLAMALARA KARŞI ÇIKTI

Filistin direnişin simge isimlerinden ve hayatı İşgalci İsrail cezaevlerinde geçen Şeyh Raid Salah, dünkü duruşmada, İşgalci İsrail savcılığı tarafından yöneltilen bütün suçlamalara karşı çıktı.

Salah ayrıca, işgal altındaki Mescid-i Aksa’nın Rahmet Kapısı’nda son zamanlarda yapılan İsrail yanlısı gösterileri kınadı ve Rahmet Kapısını “Mescid-i Aksa’nın ayrılmaz bir parçası” olarak nitelendirdi. Mahkeme oturumuna, önde gelen İslamcılara dayanışma içinde onlarca Filistinli eylemcinin katıldığı bildirildi.

Şeyh Şeyh Raid Salah, 25 Ağustos 2017’de kuzeydeki Umm Al-Fahm kentindeki evinden tutuklandı ve dokuz gün sonra İsrail Savcılığı tarafından suçlandı. İslami Hareket’e atıfta bulunan yasaklı bir örgütü desteklemekle birlikte, şiddete ve teröre teşvik için 12 suçlama yapıldı.

İŞGALCİ İSRAİL MAHKEMELERİNİ TANIMIYORUZ

Aynı zamanda Kudüs İslâmî Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb, Mescid-i Aksa’nın Rahmet Kapısı’nın yeniden kapatılması için kendilerine bir hafta mühlet veren İşgalci İsrail Sulh Mahkemesi’ne cevaben, “Konsey olarak İsrail mahkemelerini ve kararlarını tanımıyoruz.” dedi.

Şeyh Selheb, konsey üyeleri ile işgal altındaki Kudüs’te yapılan olağanüstü toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Mescid-i Aksa beşerî kanunların uygulanacağı bir yer değildir. O İlâhî kararla yapılmış mescittir.” ifadelerini kullandı.

“BİZ AKSA’NIN MUHAFIZLARIYIZ”

 

Allah’ın Mescid-i Aksa’yı “mescit” olarak isimlendirdiğini, sadece Müslümanlara ait olduğunu ve şartlar ne olursa olsun Yahudilerin Mescid-i Aksa’yla bir ilgilerinin olamayacağını vurgulayan Şeyh Selheb, “Biz Mescid-i Aksa’nın muhafızlarıyız ve Rahmet Kapısı da Harem-i Şerif’in bir parçası olarak ibadet edenler için açık olacaktır.” dedi. Rahmet Kapısı’ndaki mescidin restorasyona ihtiyaç duyduğuna işaret eden Şeyh Selheb, İşgalci İsrail polisine “restorasyon için gerekli malzemelerin girişini engellememesi” çağrısında bulundu.

GENÇ AKTİVİSTLER

08 Mart 2019

 

 

GÖSTERİM