Genç Aktivistler Genel Başkanımız Erkan Helvacı’nın  “Özgecan Aslan’ın katledilmesi olayı ve düşündürdükleri ” hakkında basın açıklaması aşağıdadır.

 

Özgecan Aslan’ın düşündürdükleri

Geçtiğimiz günlerde Özgecan Aslan isimli üniversite öğrencisi bir genç arkadaşımızın tecavüz girişiminden sonra öldürülüp ardından bilekleri kesilerek yakıldığını hepimiz medyadan takip ettik.

Bu süreçte kamuoyunun gündemine idam cezası oturdu ve tartışmalar başladı.

Kamuoyunun kahir ekseriyeti, idam geri getirilsin düşüncesini yüksek sesle dillendirmeye başladı. Bu düşünce, o tepki ve duygusal ortamda pek çok kesim tarafından kabul gördü. Zira hadisenin cereyan şekli oldukça içler acısı bir şekilde meydana gelmiş ve toplumun büyük kısmının tepkisini çekmiştir.

İdam gerçekten bir çözüm olur mu?

İdam cezası olan ülkelerde bunun bir caydırıcılığı var mı?

Bunun için başka ne gibi tedbirler alınmalı? Soruları epey bir süre daha gündemi meşgul edeceğe benziyor.

Ancak şunları da hatırlamakta fayda var. İdam cezası uygulanan ABD; seri cinayetler, tecavüz ve hırsızlıkları bakımından dünyanın ilk sırasını işgal ediyor. Birçok yerde suçtan bile sayılmayan zina, Arap ülkelerinde idam cezası gerektiği halde yine de önüne geçilemiyor.

Norveç’te ise en uzun hapis cezası 21 yıl ve ülkede müebbet yâda idam cezası yok. Buna karşın Norveç suç oranı en düşük Avrupa ülkesi. Gelir bakımından en yüksek milli gelire sahip olmasına ve halkı müreffeh bir hayat sürmesine rağmen en çok intihar vakası ise yine Norveç’te yaşanıyor.

Yani ne idam cezası ne eğitim seviyesinin artması nede gelir yüksekliği bu suçları önlemeye yetmiyor.

Kamuoyu çözümü sadece gelir seviyesi düşüklüğünde, eğitim yetersizliğinde,  cezaların caydırıcı olup olmadığında aramakla meşgulken işte bu tartışmaların belki de en hararetli yerinde, hadisenin merkezindeki isim, asıl muhatap kişi konuştu; Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan.

Aslan, konuşmasına başlarken kızının üzerinden yapılan bu tartışmaların kendilerini rahatsız ettiğini belirterek asıl konuşulması gerekeni de işaret ediyordu. Birbirimizi sevmemizden, saygılı olmamızdan ve birlik olmamızdan bahsediyordu.

Dinleyenler belki de galiba şok etkisiyle böyle konuşuyor diye düşünürken, Aslan söylediklerini bilinçli bir şekilde ifade ettiğini perçinlemek için Kur’anı Kerim’den ayetleri de düşüncelerinin temeline oturtarak, çözümün idam yada hapisten ziyade, maneviyat bilinçlendirmesi ve ahlaki eğitim ile olabileceğini net bir biçimde gözler önüne seriyordu.

Anadolu tabiriyle ”Esaslı bir adam” olan, en acılı halinde bile vakarından ve tevekkülünden bir şey kaybetmeyen baba Mehmet Aslan tane tane özenle seçilmiş kelimelerle toplumun birçok konudaki en büyük eksikliğini ortaya koyuyor ve bunu da en müteessir halinde örnek olarak bizlere sergiliyordu.

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü üzere, ceza olay cereyan ettikten sonra en ağır bir şekilde uygulansa da bazen caydırıcı olmayabiliyor. Asıl yapılması lazım gelen öncelikle gençlerimizi bu yollara itebilecek sebepleri bulup ortadan kaldırmak ve kalplere Allah korkusuyla birlikte, evrensel bir sevgi yerleştirebilmekten geçiyor.

Bu vesileyle Genç Aktivistler olarak gençlerimizin ahlak ve maneviyatını arttıracak her türlü çalışmanın yanında olacağımızı belirtiyor ve tekrar Özgecan Aslan’a Allah’tan rahmet, mütevekkil ve müteessir ailesine sabırlar diliyoruz.”

GÖSTERİM