“Kudüs’ün Sahibi Var”

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen Kudüs Kısa Film Yarışması’nın sonuçları belli oldu.

İmam hatip ortaokulları, liseleri ve üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreni “Kudüs’ün sahibi var” ismiyle gerçekleştirildi. Programda yarışmada dereceye giren 10 öğrenciye Kudüs ziyareti hediye edildi.

Önder Kudüs Gecesi 10

Programda ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu Kudüs konusunda yaptığımız çalışmalar nedeniyle Genç Aktivistler Genel Başkanımız Erkan Helvacı’ya bir ödül takdim ederken, Kudüs Kısa Film Yarışması Ortaokullar 2. Olan Hüma Tabakoğlu’na ödüllerini Genel Başkanımız Erkan Helvacı,  Liseler 4. Olan Sema Nur Çelik’e ödüllerini Genel Koordinatörümüz Tevfik Yazıcılar taktim ettiler.

Önder Kudüs Gecesi 9

İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılan program Yunus Emre Yanaz’ın Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra sahne alan Grup Sancaktar Kudüs konulu ezgi ve marşlar seslendirdi. İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Burak Kurt ve Enes Eymen Çalık, Mehmet Akif İnan’ın Mescid-i Aksa ve Nizar Kabbani’nin Kudüs şiirini okudu. Programda karikatürist Necmettin Asma’nın Kudüs’ü konu alan eserlerinden oluşan bir karikatür sergisi açıldı.

Önder Kudüs Gecesi 8

Kudüs uzun bir yürüyüş

Kültür Sanat Komisyonu üyesi Merve Peksöz’ün bir selamlama konuşması yaptığı gecede, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu da katılımcılara hitap etti. Kudüs’ün sahibi var sloganıyla yola çıktıklarını ve gerçekten buna inandıklarını belirten Bekiroğlu, “Kudüs’ün sahibi var. Hiç endişelenmeye gerek yok, canımızı sıkan olaylar oluyor ama biz Kudüs meselesinin uzun bir yürüyüş olduğuna ve bu yürüyüşün başarı ve zaferle tamamlanacağına inanıyoruz” dedi. Kudüs’te zulmün sürdürülmesinin mümkün olmadığının altını çizen Bekiroğlu, “Ama bize düşen işler var, bizim sabırla Kudüs duyarlılığımızı sürdürmemiz gerekiyor. Asla yılgınlığa düşmeyelim. Zaman zaman siyasi diplomatik pazarlıklar yapılabilir, zaman zaman anlık olumsuzluklar yaşanabilir. Ama biz bu güncel gelişmelere takılmayalım, inanalım ki Kudüs mutlaka özgürlüğüne kavuşacak” diye konuştu.

Önder Kudüs Gecesi 6

Gördükçe duyarlılığımız artacak

Kudüs’ün sadece bir tür faaliyetle özgürlüğüne kavuşmayacağını ifade eden Halit Bekiroğlu, “Siyasetle, diplomasiyle, akademik çalışmalarla, yardım çalışmalarıyla, sanatla, kültürle, edebiyatla, ekonomiyle, sosyal faaliyetlerle özgürlüğüne kavuşacak. Kudüs’ün özgürlüğü için ne yapabilirim diye sorduğumuzda yapabileceğimiz çok şey olduğuna baştan inanmamız lazım” İfadelerini kullandı. Bekiroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Nuri Pakdil ve Necip Fazıl gibi isimler sadece mısralarıyla Kudüs’e gitti. Kudüs’le ilgili gittikçe, Kudüs’ü gördükçe, Kudüs’ü yaşadıkça duyarlılığımız artacak. Arkadaşlar, para pul hesabı yapmadan yeter ki Kudüs’e gönlünüzü koyun, yüreğinizi koyun, Kudüs’e mutlaka gidersiniz engelli olsanız da gidersiniz, parasız olsanız da gidersiniz.”

Önder Kudüs Gecesi 3

10 öğrenci Kudüs yolcusu

Kudüs kısa film yarışmasına gönderilen eserler, uzun müzakereler sonucunda jürinin çalışmalarıyla belirlendi. Ortaokul öğrencilerinden üç, lise öğrencilerinden dört ve üniversite öğrencilerinden üç kişinin eserleri ödüle layık görüldü. Ödül alan öğrencilere Kudüs ziyareti hediye edildi. Tüm katılımcılar ise Kudüs kitaplarından oluşan bir kitap setinin sahibi oldu.

Önder Kudüs Gecesi 5

Ödül alan eserler

Ortaokul öğrencilerinden Ahmet Said Yiğiter “Kudüs Bizimdir” eseriyle birinciliğe layık görüldü. Hüma Tabakoğlu, “Özgür Kudüs”, Mariam Mousa da “Kudüs Bize Emanettir” adlı eserleriyle ikinci ve üçüncü oldu. Şeyma Özkan, “Bir Gün Geri Döneceğiz” isimli eseriyle liseler arasında birinciliği aldı. Sümeyye Şahin, “Derin Uyku” eseriyle ikinci, Beyza Nur Bayır “Kudüs Gözbebeğim” adlı kısa filmiyle üçüncü ve Sema Nur Çelik, “Karınca” isimli eseriyle dördüncü oldu. Üniversiteler arasında Ömer Faruk Çetin “Filistin’in Çiçeği” isimli filmiyle birinci olurken, Muhammed Özpınar “Kudüs” kısa filmiyle ikinci, Meriem Remili de “Yakın Zamanda” isimli eseriyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Önder Kudüs Gecesi 2

Önder Kudüs Gecesi 7 Önder Kudüs Gecesi 4

 

GÖSTERİM