Kudüs Müslümanlarındır.

UNESCO, Mescid-i Aksa’nın Musevilikle bağının olmadığını teyit etti.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Mescid-i Aksa’nın Musevilikle bir bağı olmadığı yönünde karar aldı.
Kararda İsrail’in, Kudüs’teki dini ve kutsal yerleri idare etme biçimi eleştirilirken, Kudüs’ün Müslümanlar için mübarek bir şehir olduğu ifade edildi. Mescid-i Aksa’nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle dikkat çekilen kararda, İşgalci İsrail’in iddia ettiği gibi bu bölgenin Musevilikle bir bağı olmadığına dikkat çekildi.

İşgalci İsrail’in iddia ettiği sözde Süleyman Tapınağının, Mescid-i Aksa’da hiçbir zaman olmadığını ortaya koyan UNESCO’nun bu kararı Kudüs’ün Müslümanlara ait olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

UNESCO Dışişleri Komisyonuna sunulan karar tasarısı, 6’ya karşılık 24 ‘’evet’’ oyu ile kabul edildi. 26 üye çekimser kalırken, iki üye oylamaya katılmadı. İşgalci İsrail’in tepki ile karşıladığı karar için Fransa çekimser oy kullanırken, ABD, Almanya ve İngiltere ‘’hayır’’ oyu kullanan ülkeler arasında yer aldı.

UNESCO’nun 58 üyeli yönetim kurulu pazartesi günü kabul edilen tasarıyı bir kez daha oylayacak.

Yine aynı yönetim kurulu, nisan ayında aldığı bir kararda, Mescid-i Aksa’nın Müslümanlarla bağlantısına dikkati çekmişti.

GENÇ AKTİVİSTLER

GÖSTERİM