Kudüs Muhafızı Açlık Grevinde

Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah, tutuklu bulunduğu İsrail işgal hapishanesinde içinde bulunduğu kötü şartlar ve muamele sebebiyle açlık orucuna başladığını ilan etti.

Kudüs Muhafızı’nın avukatı Muhammed İğbariyye,  yaptığı açıklamada, Salah’ı ziyaret ettiğini ve kendisine İşgalci İsrail hapishanelerinde mahkumlara yönelik muameleyi protesto etmek amacıyla açlık grevine başlama kararı aldığını ilettiğini söyledi.

Salah’ın açlık grevi kararı almasına “Hapishane idaresinin tutuklulara yönelik muameleleri, hücre hapsinde olanlara kitap yasağı getirilmesi, Salah’ın tutuklu bulunduğu 6 ay süresince 10 defa odasının çok titiz bir şekilde aranması ve bu süre içinde yazmış olduğu 4 kitaba el konulmasının” sebep olduğu belirtildi.

İğbariyye, Salah’ın tutukluluk şartlarının “zor” olmasına rağmen maneviyatının yüksek ve sağlık durumunun iyi olduğunu dile getirdi.

9 ay hapis cezasına çarptırılan Salah, mayıs ayından beri Bi’ru’s-Seba kentindeki hapishanede tutuluyor. Mizan İnsan Hakları Merkezi yetkilileri, hapishane idaresinin Salah için önce bir aylık tecrit uygulamasına karar verdiğini ancak beş aydır uzatılan bu uygulamanın sürekli hale getirildiğini ifade ediyor.

Kudüs Muhafızına Destek Çağrısı

İşgalci İsrail Parlamentosunun Knesset’teki Arap milletvekili Üsame es-Sa’di, tutuklu bulunduğu Bi’ru’s-Seba Hapishanesinde açlık grevine başlayan 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah’a destek çağrısında bulundu.

Sa’di yaptığı yazılı açıklamada, “Şeyh Salah’ın hücre hapsine konulması ve milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesine izin verilmemesi gibi keyfi uygulamaları kabul etmek mümkün değil.” ifadesine yer verdi.

Salah’ın yargılanmasının adaletin yerine getirilmesi değil “siyasi bir intikam ve Araplara uygulanan sistematik bir politika” olarak nitelendiren Sa’di, açlık grevine başlayan Salah’a destek çağrısı yaptı.

Dualarımızı ve desteğimizi Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah’tan esirgemeyelim.

GENÇ AKTİVİSTLER

GÖSTERİM