İsrail, Filistin’deki köyü 98. kez yıktı

İsrail, Filistin’in El-Nakab çölündeki El-Arakib köyünü 98’inci kez yıktı. Konuyla ilgili konuşan Köy muhtarı Şeyh Ebu Sayah El-Turi, “Topraklarımızı bırakıp gitmeyeceğimizi göstermek için her seferinde yıkılan evlerimizi yeniden yaptık” dedi.

İsrail işgal yönetimi, 1948’de işgal edilen Filistin’in güneyindeki En-Nakab çölünde bulunan El-Arakib köyünü 98’inci kez yerle bir etti. İşgal rejimi, El-Arakib’i meşru bir yerleşim yeri olarak tanımıyordu. Yönetimin, bu şekilde tanımadığı 45 köy daha bulunuyor. Filistin Enformasyon Merkezi’nin aktardığı bilgiye göre; yönetim El-Arakib köyünü Temmuz 2010’da yıkmaya başladı.

OTOMOBİL VE BULDOZERLERLE BASKIN

Köy muhtarı Şeyh Ebu Sayah El-Turi, İsrail işgal güçlerinin otomobillerle ve buldozerlerle köye baskın düzenlediğini, ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle köydeki tüm evleri yıkmaya başladığını söyledi.

AMAÇ, FİLİSTİN’İ BIRAKIP GİTMEYECEKLERİNİ GÖSTERMEK

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan El-Turi, El-Arakib köyünün ilk kez yıkılmadığını, işgal güçlerinin köyü daha önce 97 kez yıktığını bildirdi. El-Turi, “Topraklarımızı bırakıp gitmeyeceğimizi göstermek için her seferinde yıkılan evlerimizi yeniden yaptık” dedi.

BAŞKA YERLERE GÖÇ ETTİRİLMEK İSTENİYORLAR

El-Arakib köyü muhtarı Et-Turi, işgal yönetiminin köy halkını En-Nakab Arapları için belirlediği 8 yerleşim bölgesine zorla göç ettirmek için köydeki evleri yıkmaya devam ettiğini belirtti.

GENÇ AKTİVİSTLER

GÖSTERİM