İsrail İşgal güçleri son altı ayda işgal altında tuttuğu Filistin’de 3 bin 233 Filistinliyi tutukladı, 78 Filistinliyi şehit etti, 620 evi yıktı ve yerleşimciler için 8849 evin yapılmasına ruhsat verdi.

İşgalci İsrail güçleri ilk altı ayda 712’si çocuk, 84’ü kadın toplamda 3 bin 233 Filistinliyi tutukladı. Cezaevlerinde hâlâ 7000’e yakın esirin bulunken, idari ceza alanların sayısı 750’e ulaştı.

Şehit edilen 78 kişinin 22’si çocuk ve 9’u da kadın olurken, çoğu Batı Şeria’daki askeri geçiş noktalarında ve Gazze sınırında katledildi. Son bilgilerle Ekim 2015 tarihinde başlayan intifada da şehit edilenlerin sayısı 223’e yükseldi.

İşgalci İsrail güçlerinin ev ve iş yeri yıkımı politikasına da artarak devam etti. Bu süre içinde 620 ev ve iş yerinin yıkılmasıyla 2 bin 500 kişi evsiz kaldı.

Filistinlilere ait ev ve işyerleri yıkılırken, Yahudi yerleşimciler için 8 bin 849 eve ruhsat verildi. İşgalci Netanyahu  Batı Yaka ve Kudüs’te 1360 yeni konut inşa edilmesi planını onayladığını açıkladı.

Aynı süre içinde Filistin topraklarını da gasp eden işgal rejimi Batı Yaka, Kudüs ve Ölü Deniz bölgesinde bin 315 dönüm araziye el koyup kamulaştırdı.

İşgal hükümeti , Kudüs’te binlerce yeni konut inşa edilmesi planlarının ardından, El-Halil şehrindeki  Yahudi yerleşimini 13 milyon dolarla destekleme planını onayladı.

Söz konusu bütçenin El-Halil toprakları üzerinde, 230 bin Filistinlinin arasında kurulu yaklaşık bin Yahudi yerleşimcinin yaşadığı, El-Halil topraklarının bir kısmını işgal polisinin ve ordusunun sürekli himayesi altında işgal ettiği Kiryat Arba Yahudi Yerleşkesinde ve kent içindeki Yahudi mahallelerinde yeni konutlar inşası için tahsis edileceği belirtildi.

 

GÖSTERİM