İşgalci İsrail’den Şeyh Raid Salah’a süresiz gözaltı

İsrail işgal mahkemesi, Mescid-i Aksa Muhafızı olarak tanınan Şeyh Raid Salah’ın yargılanma süreci boyunca gözaltında tutulmasına karar verdi.

Şeyh Salah’ın avukatlarından Halid Zabarka, yaptığı açıklamada, “Hayfa Sulh Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada, mahkeme süreci devam ettiği sürece gözaltında tutulması kararı alındı. Bu da Şeyh Salah’ın aylar boyunca gözaltında kalabileceği anlamına geliyor.” dedi.

Mahkemenin kararını temyize götüreceklerini ifade eden Zabarka şunları söyledi;

“Kişisel fikirlerini ifade eden bir şahsın gözaltında tutulması için alınan bu kararın eşi görülmemiştir.

Bu karar aynı zamanda bizim defalarca dile getirdiğimiz Şeyh Salah’ın siyasi bir şahsiyet olduğu, dini ve siyasi görüşleri nedeniyle yargılandığı yönündeki kanaatimizi pekiştiriyor.”

Zabarka, İsrail’in ifade özgürlüğünü engellediğine ve kişisel fikirleri yargıladığına bir kez daha vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı;

“İsrail’in artık sadece şahısları değil aynı zamanda görüş ve fikirleri de yargılamaya başladığı açıkça ortaya çıkmıştır.

Bu da İsrail’in tam kapsamlı diktatör bir sistem olduğu ve kendi görüşleri dışındaki düşüncelere tahammül etmediğini gösteriyor.”

İsrail’deki Arap vatandaşlarını temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesi’ne bağlı Özgürlükler Komisyonu Başkanı Şeyh Kemal el-Hatip daha önce yaptığı açıklamada İsrail’in 14 Temmuz’da Mescid-i Aksa’de yaşanan olaylardan sonra bir “günah keçisi” arayışında olduğunu belirterek şöyle devam etti;

“İsrail devleti, bu olaylardan sonra ağız değiştirerek farklı bir tavra büründü. Bu bağlamda Binyamin Netanyahu hükümeti Şeyh Salah’ı hedef almaya başladı.

Netanyahu Mescid-i Aksa’da geri adım attıktan sonra bir ‘günah keçisi’ arayışı içine girdi ve bu günah keçisi de Şeyh Salah oldu.”

GÖSTERİM