İşgalci İsrail Polisinden ‘Aksa Yürüyüşüne’ engel

1948 Filistin İslami Hareketi’nin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği yürüyüş polis zoruyla engellendi. İşgalci İsrail polisi, Filistin 1948 İslami Hareketi’ne mensup 26 kişiyi gözaltına aldı.
İşgalci İsrail güçlerinin, 1948 Filistin İslami Hareketi’nin Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah öncülüğünde Mescid-i Aksa’ya düzenlediği ‘Aksa Benim Sorumluluğumdur’ yürüyüşüne güç kullanarak engel olduğu bildirildi.

İşgalci İsrail İç İstihbarat Birimi Şin Bet’ten yapılan yazılı açıklamada, “Yasaklanmasına rağmen 1948 İslami Hareketi adına yaptıkları aktiviteleri sürdürdükleri belirtilen 26 kişi gözaltına alındı.” denildi. Mart sonu ve nisan ayı başında gözaltına alınan kişilerin “İslami Hareket’le olan bağlarını gizlemek için farklı dernekler adı altında faaliyetlerini devam ettirdikleri ve bu faaliyetlerini Kudüs’te yoğunlaştırdıkları” öne sürüldü.

İşgalci İsrail’in 8 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si 1948 yılındaki savaş ve işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Filistinlilerden oluşuyor. 1948 Filistin İslami Hareketi, İsrail vatandaşı Filistinlilerin kurduğu geniş tabanlı bir toplumsal hareket olma özelliğini taşıyor.

GENÇ AKTİVİSTLER

GÖSTERİM