İşgalci İsrail Hristiyanlara da Saldırıyor

Müslümanlara zulmeden İşgalci İsrail yönetimi Filistin’de yaşayan Hristiyanlara da saldırmaya devam ediyor.

İşgalci Tel Aviv yönetiminin Sultan Kıpti Manastırı’ndaki tadilat çalışmalarına izin vermemesinin ardından Kudüs’teki Kıpti Ortodoks Patrikhanesi tarafından düzenlenen barışçıl protesto gösterilerine İşgalci İsrail güvenlik güçleri tarafından saldırı gerçekleştirildi. Kıpti bir rahip gözaltına alındı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Sekreteri Saib Erekat, söz konusu saldırıyı kınayarak “Bu saldırı, Yahudi olmayan herkesin haklarını ihlal eden milliyetçilik yasasına tam olarak uymakta ve diğer saldırıların önünü açmaktadır” dedi.Erekat, bu saldırıların insanlara koruma sağlamak için acil mekanizmalar kurulması gerektiğini gösterdiğinin altını çizdi.

İşgal makamlarının Hristiyanlara ve Müslümanlara karşı işlediği bu suç ve agresif saldırıların arttığına dikkat çeken Erekat, bunların ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından desteklenen İsrail’in yasa dışı uygulamaları ve resmi teşvik politikasının yanı sıra uluslararası toplumun bu ihlalleri engellememesinin kaçınılmaz bir sonucu olduğunu dile getirdi.

Filistin’e ve özellikle de işgal altındaki Kudüs şehrine karşı yürütülen saldırıları kınadığını belirten Erekat, Filistin halkının haklarını ihlal eden bu saldırıları ‘sistematik saldırganlık’ olarak nitelendirdi. Hristiyan halkına karşı da benzer yol izlenildiğini söyleyen Erekat, bunların en sonuncusunun işgal hükümetinin başkanının geçen hafta Hristiyanlara ve Beyt Cemal Katolik Mezarlığı’na yönelik sarf ettiği küçümseyici ifadeler olduğunu dile getirdi.

GÖSTERİM