İşgalci İsrail çocukları hedef almaya devam ediyor. İşgalci İsrail güçleri, bu yıl 52 Filistinli çocuğu şehit ederken 18 yaş altı 908 Filistinli çocuğu gözaltına aldı.

İşgalci İsrail bu yıl 52 Filistinli çocuğu şehit etti

Dünya Çocukları Savunma Hareketi-Filistin tarafından yapılan yazılı açıklamada, ocak ayından bu yana Gazze Şeridi’nde 46, Batı Şeria’da da 6 olmak üzere 52 Filistinli çocuğun İşgalci İsrail saldırılarında şehit olduğu belirtildi.
İşgalci İsrail güçlerinin gerçek mermi de dahil olmak üzere Filistinli çocuklara karşı aşırı güç kullandığı belirtilen açıklamada, şehit edilen 52 çocuktan 18’inin başından vurulduğuna dikkat çekildi.

Özellikle 30 Mart’tan bu yana Gazze Şeridi’nde devam eden barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine katılan çocuklar, sık sık İşgalci İsrail güçlerinin hedefi haline geliyor.

Dünya Çocukları Savunma Hareketi-Filistin’in verilerine göre, İsrail güçleri 2000 yılından bu yana 2 bin 70 Filistinli çocuğu şehit etti.

İşgalci İsrail Bu Yıl 900’den Fazla Filistinli Çocuğu Gözaltına Aldı

Filistinli Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ocak 2018’den bu yana gözaltına alınan 908 Filistinli çocuktan 270’i İşgalci İsrail hapishanelerinde tutuluyor.

İşgalci İsrail güçlerinin Kudüs ve Batı Şeria’da 18 yaş altı Filistinli çocukları genellikle aileleriyle kaldıkları evlerden gece yarısı düzenlenen baskınlar sırasında gözaltına alındığı ifade edildi.

Gözaltına alınan çocukların İşgalci İsrail güçlerince hazırlanan itirafnameleri zorla imzalamaları için işkenceye maruz kaldığı dile getirilen açıklamada, söz konusu çocuklardan bazılarının eğitim haklarından mahrum bırakıldığı, bazılarının ise aileleriyle dahi görüşmesine izin verilmediği vurgulandı.

İşgalci İsrail güçleri, Batı Şeria ve Kudüs’te taş attıkları iddiası da dahil olmak üzere çeşitli gerekçelerle Filistinli çocukları gözaltına alıyor.

Filistinli Esirler Cemiyetinin daha önce yayımladığı rapora göre, İşgalci İsrail hapishanelerinde yaklaşık 350 Filistinli çocuk bulunuyor.

İşgalci İsrail, 2015 yılında 12 yaş altı çocukların gözaltına alınması, mahkemeye çıkarılması ve idari tutukluluk kapsamında alıkonulmasına izin veren bir yasa çıkarmıştı.

GÖSTERİM