Filistin 1948 İslami Hareket Lideri ve Şeyh Raid Salah ve beraberindekileri İşgalci İsrail hapishanelerinde tutulan ve koşullarının düzeltilmesi talebiyle toplu açlık grevine başlayan yüzlerce Filistinli esire destek amacıyla eylem düzenlediler.

Filistinli mahkumların İşgalci İsrail hapishanelerinde tutuldukları hücrelerdeki zor koşulların altını çizen eylemciler, temel haklarının verilmesini talep ediyor.

Filistinli Mahkumlara Destek (3)

Son yıllarda en yüksek katılımın sağlandığı ve ne zaman biteceği belli olmayan açlık grevi 1974’ten bu yana her yıl “Filistinli Esirler Günü” olarak kabul edilen 17 Nisanda başladı. Farklı siyasi görüşlerden Filistinli mahkûmlar, 6 farklı hapishanede açlık grevine devam ediyor.

İşgalci İsrail hapishanelerinde yaklaşık 6 bin 500 Filistinli tutuklu bulunuyor. Bunlardan 500’ü ise idari tutuklu. İşgalci İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak ‘idari tutuklama’ adı altında Filistinlileri 1 ile 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Askeri hâkimin, tutuklunun İşgalci İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar vermesi halinde tutukluluk süresi 5 seneye kadar uzayabiliyor. İdari tutuklular neyle suçlandıklarını bilmiyor, mahkemeye çıkarılmıyor.

Filistinli Mahkumlara Destek (2)

Filistinli Mahkumlara Destek (4)

GENÇ AKTİVİSTLER

GÖSTERİM