Filistin Ölüyor Dünya Susuyor

İşgalci İsrail ordusu her cuma aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivillere sistematik soykırım uygularken artık dünyadan cılız bir kınama dahi gelmiyor. Marttan bu yana 200 Filistinli şehit edildi, yaralı sayısı ise 21 bini geçti.
İşgalci İsrail, Gazze Sınırı’nda 30 Mart’tan bu yana her Cuma düzenlenen barışçıl Büyük Dönüş Yürüyüşü protestolarına saldırarak onlarca Filistinliyi şehit etmeyi artık sıradan hale getirdi. Tel Aviv yönetimi bölgede şiddetin düzeyini her hafta biraz daha artırırken, dünya ise bu sistematik soykırıma tepki göstermekten bile aciz.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, işgalci İsrail ordusunun sınırdaki son saldırısında göstericileri yaralama biçiminin yeni bir katliam yapma niyetinin yansıması olduğunu belirtirken, işgal devletinin uluslararası denetimin yokluğundan cesaret aldığına dikkat çekti.

200’DEN FAZLA ŞEHİT

Dünyanın izlediği işgalci İsrail ordusunun Filistinlilere yönelik sistematik soykırımı her Cuma artan şehit sayısıyla sıradanlaşırken, son katliam ile birlikte yaklaşık 7 aydır devam eden barışçıl Büyük Dönüş Yürüyüşü protestolarında şehit olan Filistinlilerin sayısı 200’ü geçti ve toplam 21 bin 500 kişi yaralandı. Gazze şehitlerinin arasında geçen hafta katledilen 11 yaşındaki Fares Sersavi’nin de olması terör devletinin gözü dönmüşlüğüne işaret ediyor.

ABLUKA YOK EDİYOR

İşgalci İsrail’in gerçek mermilerle saldırılarına rağmen Gazze Sınırı’ndaki kalabalık hiçbir şekilde azalmıyor. Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde önceki gün 15 binden fazla Filistinlinin bir araya geldiği bildirilirken, sivillerin gösterilere bu kadar ilgi göstermesinin nedeninin kente yönelik 11 yılı aşkın süredir devam eden İsrail ablukası olduğu kaydediliyor. İşgal güçleri ablukayı her geçen gün biraz daha artırırken, BM, yayınladığı raporlarla durumun vahametini gözler önüne serse de, Tel Aviv yönetiminin şımarıklığını dizginleyecek işe yarar herhangi bir adım atmıyor. BM’nin ablukaya dair son raporuna göre, Gazzelilerin yüzde 80’i insani yardımlarla geçimini sağlıyor. Rapora göre, abluka Gazze 2020’de ‘yaşanamayacak’ bir yere dönüşecek.

GÖSTERİM