Filistin Hakkında Yeni Bir Tiyatro Oyunu: “Filistin Hakkında Konuşmalıyız”

Tiyatro Ankebût’un kurucusu Nurdan Albamya İnce 2022-2023 Sanat sezonuna hazırladıkları “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” adlı yeni tiyatro oyunlarını tanıtmak üzere derneğimizi ziyaret etti.

Genç Aktivistler Genel Başkanımız Tevfik Yazıcılar ile dernek merkezimizde görüşen Nurdan Hanım yeni sezona hazırladıkları oyunu  “Bu projede amacımız bizzat isminde de geçtiği üzere, Filistin hakkında konuşmaktır. Bununla beraber Filistin meselesini, işgalin maddi/manevi zorluklarını Filistinli bir kadın üzerinden anlatmak ve bu meselenin önemini tiyatro aracılığıyla hissetmek ve hissettirmek amaçlanmaktadır.” sözleri ile özetledi.

Ziyarette, Ağustos ayında provalarına başlanacak olan oyun için maddi ve manevi destek arayışında bulunduklarını belirten Nurdan Hanım seyircinin Filistinli ailelerin hayatına tanık olmasını sağlamayı ve bu sayede Filistinlilerle empati kurmasına katkı sunmayı aynı zamanda sanat eserleri arasında hak ettiği yere sahip olmayan Filistin konusunu tiyatro sanatı ile anlatmayı hedefliyor.

“Ben istiyorum ki, dünyadaki tüm mazlum kadınların kalbi birbiri için atsın.” diyen Nurdan Albamya İnce tiyatronun konusunu ise şöyle özetledi: “Mescid-i Aksa’ya epey yakın bir yerde evi olan Filistinli Meryem, İşgalci İsrail’in evini almak istemesi ile sarsılır. Yüksek meblağ para teklif edilen Meryem’in ikna olmadığını gören işgalciler, Meryem’i taciz etmeye başlamışlardır. Elektriği ve suyu kesilen, evinin önüne barikatlar kurulan, kapısına çöpler dökülen Meryem vazgeçmez ve kendisini evine kapatır. Ailesinden neredeyse herkesi kaybeden Meryem’in boyun eğmeye asla niyeti yoktur. Bu süreçte tüm yaşamını hatırlama ve çiçeklerine anlatmaya başlayan Meryem, nihayet en büyük travmasını kabullenmek zorunda kalacaktır. Nihayetinde kendini evine kapatmasının çare olmadığını anlayarak evden çıkacak ve nöbete Mescid-i Aksa’da devam edecektir.”

Genç Aktivistler Genel Başkanımız Tevfik Yazıcılar da, sanat alanındaki bu gibi çalışmaların önemine vurgu yaparak Filistin konusunda hazırlanan tiyatro oyununa elimizden gelen tüm desteği vereceğimizi belirti.

 

Genç Aktivistler

27 Temmuz 2022

GÖSTERİM