Genç Aktivistler Genel Başkanımız Erkan Helvacı’nın  “Enerji Tasarrufu Haftası” dolayısıyla yayınladığı mesaj aşağıdadır:

“Enerjinin önemi ve gereği kadar bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl 11 – 18 Ocak tarihleri arasında Enerji Verimliliği Haftası kutlanmaktadır. Enerjinin günlük yaşantımız da çok büyük bir yer tuttuğunun farkındayız. Bu önemli ihtiyacın bilinçsiz kullanılması, insan geleceğine birçok olumsuz etkiyi de beraberinde getirecektir.

 

Verimli enerji kullanımı demek, hizmet ve konfor kalitesinde ve miktarında düşüşe yol açmadan enerji tüketiminin azaltılması demektir.

 

Ülke ekonomisi ve ülkemizin bekası için en önemli girdisi olan enerjinin büyük ölçüde ithalatla karşılanması, enerji maliyetlerinin ürün maliyeti üzerinde gün geçtikçe artan baskısı ve enerji tüketiminin yarattığı çevre kirliliği nedeniyle “enerji verimliliği” ekonomik ve çevresel açıdan büyük önem taşımaktadır. Aksi halde tasarruf edilmeyip tüketilen enerji için pahalı yatırımlar ve uzun zamana ihtiyaç olmaktadır.

 

Bugün yenidünya düzeni içerisinde en önemli unsurlardan biri olan hatta kirli veya kanlı olaylara sebebiyet veren enerji en önemli değerlerimizdendir. Bu sebeple her ülkede olduğu gibi ülkemizde de enerjiye önem vermeliyiz.

 

Özellikle ağaç yaşken eğilir atasözünü düşündüğümüzde bu bilinçlendirme eğitimlerine ilkokul hatta anasınıflarında başlanmalı ve bu kültürü bir an önce özellikle genç nesillere verme çabası içinde olunmalıdır.”

GÖSTERİM