Şehitlerin ruhuna fatiha okumayı unutmayalım

EL- HALİL KATLİAMININ ÜZERİNDEN TAM 25 YIL GEÇTİ !

İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin’de 1948’den itibaren çok sayıda büyük katliamlara imza attı. Bu saldırıların en önemlilerinden biri 25 Şubat 1994’te sabah namazı sırasında El Halil şehrinde Halil İbrahim Camii’nde düzenlenen saldırı oldu.

Namaz sırasında camiye gelen bir yerleşimci sivil işgalci M-16 otomatik silahıyla ateş açarak 29 kişiyi şehit etti ve 125 kişiyi yaraladı. Katliamdan sonra cami dokuz ay boyunca tadilat gerekçesiyle kapalı kaldı. Açıldığında ise işgalci rejim üçte ikisini havra yapmış, cami olarak bıraktığı alana ise gözetleme kameraları koymuştu. Girişe ise manyetik kontrol cihazları yerleştirilmişti.

Camiye saldıran kişi, Baruch Goldstein isimli ABD kökenli bir doktordu.

Silahı tutukluk yapması nedeniyle ateş edemeyince saldırıdan sağ kurtulanlar tarafından linç edildi. Olaya şahit olanlardan Talâl Ebu Sinine, Müslüman gençlerin canavar Goldstien’ın üzerine atılıp onu öldürmelerini şöyle anlatıyor: ‘Bazı gençler ayağa kalkıp caninin üzerine yürüdü ve onu öldürdüler. İlk harekete geçerek caminin üzerine doğru yürüyen gencin adı Selim İdris’ti. İkincisi de Nemir Mücâhid’di. Daha sonra her ikisi de şehid oldu.’

Yaralıların hastaneye taşınması sırasında da işgal askerlerinin ayrı bir katliam gerçekleştirdiği ve şehit ile yaralı sayısının arttığı bildiriliyor.

İşgal yönetimi Hz. İbrahim Camii katliamını dünya kamuoyuna, akli dengesi yerinde olmayan aşırı dinci bir yahudi tarafından işlenmiş bir katliam olarak kabul ettirmeye çalıştı. Katliamın bizzat işgal yönetiminin bilgisi dahilinde ve onun yardımıyla gerçekleştirildiği şahitlerin ifadelerinden anlaşılıyor.

Katliamdan sonra El Halil şehrinin hemen yanındaki Kiryat Arba Yahudi yerleşim yerinde bir anıt dikildi. İşgalciler tarafından tepkiler üzerine bir kaç kez yıkılan anıt hala diğer Yahudi yerleşim yerlerinden yoğun bir ziyaretçi akımına uğruyor.

İşgal güçleri cami hareminin kapılarını kapatmış ve namaz kılanları dışarı çıkarmaya yahut dışardan şehitlere ve yaralılara ulaşmaya çalışanlara engel olmuşlar, daha sonra da yaralıların hastaneye nakli esnasında ikinci bir katliam gerçekleştirmişlerdi. Sonra da şehitlerin ahirete uğurlanması esnasında halkı kabristana kadar izledi ve katliamı burada tamamladılar.

Böylece H. 1414 yılının Ramazan ayının onbeşine denk gelen ‘Kanlı Cuma’da sabah namazının kılındığı esnada bir canavar tarafından başlatılıp onunla aynı fikirleri paylaşan ve aynı duyguları taşıyan işgalci askerler tarafından sürdürülen korkunç katliamda 67 Müslüman şehid oldu, 300’e yakın Müslüman da yaralandı.

GENÇ AKTİVİSTLER

25 Şubat 2019

GÖSTERİM