Direniyorlar….

İsrail, işgal altındaki Kudüs’ün doğusunda bulunan Han el-Ahmer’e buldozerlerle dayandı. İşgalci İsrail polisi, Han el-Ahmer bölgesinde yıkıma karşı çıkan yerli ve yabancı aktivistleri darp ederek yerlerde sürükledi. İşgalci İsrail hedefine ulaştığı takdirde, Kudüs’ün doğusunun Filistin topraklarının geri kalanıyla fiziksel bağı büyük ölçüde kopacak.

Yaklaşık 190 Filistinli bedeviye ev sahipliği yapan ve çevre bölgelerden gelenlerle birlikte 170 öğrencinin eğitim gördüğü bir okulu da bünyesinde barından Han el-Ahmer gergin günler geçiriyor. İşgalci İsrail güçleri, buldozerler eşliğinde Han el-Ahmer yakınına geldi.

YERLERDE SÜRÜKLENDİLER

Bölge halkının direnişine destek vermek için Han el-Ahmer’de nöbet tutan yerli ve yabancı aktivistlere İşgalci İsrail polisi, sert müdahale etti. Buldozerlerin geçişini engellemeye çalışan eylemcileri darp eden İsrail polisi, bazı aktivistleri de yerlerde sürükledi, en az 4 aktivisti ise gözaltına aldı. Yapılan sert müdahalenin ardından yolu iş makinelerine açan İşgalci İsrail polisi, Han el-Ahmer’i tüm giriş ve çıkışlara kapattı.

KUDÜS BAĞLANTISI KOPACAK

İşgalci İsrail’in planı hayata geçerse Tel Aviv ile Eriha kentleri arasında yer alan Batı Şeria’daki Ma’ale Adumim, Mishor Adumim and Kfar Adumim Yahudi yerleşim yerleri birleştirilecek ve Kudüs’ün doğusunun diğer Filistin topraklarıyla fiziki bağı büyük ölçüde koparılmış olacak.

Batı Şeria’da bulunan 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim yerinde 400 bin civarında Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Yıkıma direnmek için barışçıl yollarla eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan Filistinli aktivist Muhammed Hatib “Onlar bu yaptıkları ile işgal gücü olduklarını ve ne isterlerse onu yapabileceklerini kanıtlamaya çalışıyor. Onların bu davranışına karşı biz ise bedenlerimizle barışçıl şekilde direnişimize devam ediyoruz” dedi.

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, mayıs ayında Han el-Ahmer bölgesinde yaklaşık 190 Filistinlinin yaşadığı derme çatma barakalar ile bölgedeki başka yerlerden gelen 170 öğrencinin eğitim gördüğü okulun yıkılmasına karar vermişti.

GÖSTERİM