Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı’nı Ziyaret Ettik

Beytülmakdis ve Mescid-i Aksa hakkında akademik ihtisas eğitimi vermek üzere yola çıkan ilk vakıf olan Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı’nı ziyaret ettik.

İşgalci İsrail’in tehcirine, sürgününe, hapsine ve işkencelerine maruz kalan fakat yılmayarak İşgal altındaki Filistin toprakları, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Suriye ve Malezya üniversitelerinde öğretim üyeliği yapan Filistinli bir ilim adamı olan vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Abd al-Fattah el-Awaisi ile Beytülmakdis çalışmalarını konuştuk.

Vakfın 25 yıllık çalışmaların bir sonucu olarak İstanbul’da kurulduğunu belirten el-Awaisi Beytülmakdis akademisinin temellerinin ilk olarak, Hz. Ömer’in Mescid-i Aksa’yı fethinin seneyi devriyesinde işgal devleti İsrail’i kuran İngiltere’nin bir şehrinde atıldığını belirtti. Daha sonra Malezya’da Beytülmakdis İhtisas Enstitüsü kurulduğunu ifade eden Awaisi İstanbul’un bu işin merkezi olmasını çok istediğini belirterek “bu sebeple Beytülmakdis Vakfı’nı da burada kurduk.” Dedi.

El- Awaisi “ Geleceği, özgürlüğü ve değişimi yöneten marifettir yani bilgidir. Bütün çabamız Beytülmakdis’in üçüncü fethi için, buradaki Siyonistleri çıkarıp Müslümanları burada yeniden hâkim kılmak için gerekli altyapıyı kurmak, zihinleri ve insanları buna hazırlamaktır. Bu  çalışmalarla Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunun mümkün olacağına inanıyoruz.” Diyerek özgür bir Mescid-i Aksa için ilmi çalışmalarından bahsetti.

Özgür Kudüs yolunda yapacağımız çalışmalara destek olacaklarını belirten ElAwaisi ile Kudüs’te yaşananlar ve birçok proje hakkında istişareler ederek en kısa sürede birlikte yapabileceğimiz projeler üzerinde konuştuk.

Ziyarette Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yürüttüğümüz çalışmalar hakkında bilgiler veren Genç Aktivistler Genel Başkanımız Erkan Helvacı da başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere tüm dünyada mazlumların yanında olduğumuzu ifade etti.

Ziyaretin sonunda El-Awaisi’ye Filistin’in bir gün elbet özgürleşeceğinin sembolü olan ve ancak Filistin özgür kaldığında insanlara yüzünü döneceği belirtilen, Filistinli karikatürist Naci el-Ali’nin ünlü çizgi karakteri Hanzala’nın bir maketini taktim ettik.

 

GENÇ AKTİVİSTLER

 

GÖSTERİM