Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği AKDER’i ziyaret ettik.

Kadınların birey olarak sahip oldukları haklarını kullanmanın önündeki hukuki ve toplumsal engelleri tespit etmek ve bu engellerle mücadelede öneriler geliştirmek üzere kurulan AKDER, bireylerin inançlarından ödün vermeden yaşayabilmelerini, çalışabilmelerini ve eğitim alabilmelerini sağlamak için çalışmalar yapıyor.

2000– 2010 yılları arasında başörtüsü yasakları nedeniyle Türkiye’de eğitim görme fırsatı bulamamış binlerce öğrenciye yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren, özgürce eğitim görebilmeleri için yüzlerce kız öğrenciyi burs veren kişi ve kurumlarla buluşturan AKDER’in Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Görmez ile bugün Filistinli kadınların gördüğü zulümleri konuştuk. Kudüslü kadınların yaşadıkları ayrımcılığı ve onlara yardım etmek için yapabileceklerimizi istişare ettik.

Ziyaretin sonunda Aynur Hanıma Filistin’in bir gün elbet özgürleşeceğinin sembolü olan ve ancak Filistin özgür kaldığında insanlara yüzünü döneceği belirtilen, Filistinli karikatürist Naci el-Ali’nin ünlü çizgi karakteri Hanzala’nın bir maketini taktim ettik.

GENÇ AKTİVİSTLER

GÖSTERİM