Filistin’de Abdülhamid Han Zeytin Fidanlığı; İkinci dikimleri Gazze’de Gerçekleştirildi

İşgalci İsrail, Filistinlilerin yaşam şartlarını zorlaştırırken geçim kaynaklarından birini oluşturan zeytin ağaçlarına da zarar vermeye devam ediyor. Gazzelilerin geçim kaynağı olan zeytin ağaçları da işgalci İsrail’in hedefi olurken, İsrail işgali ve saldırıları ile azalan yeşil alanlar Filistinlilerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği bu konuya dikkat çekerek, işgal altındaki Filistin’de 10.000 Zeytin Fidanı dikmek için başlattığı kampanyada ilk etabın dikimleri Kudüs’te gerçekleşmişti, şimdi ikinci etabın dikimleri Gazze’de gerçekleştirdi.

Gazze topraklarında gerçekleştirilen zeytin fidanı dikimleriyle hem Özgür Filistin’in başkenti olan Kudüs’ün korunmasını üstlenen Gazzelilerin yeşil alanlarının çoğaltılması hem de Aksa’yı korumak için nöbet tutan Filistinlilere maddi olarak destek sağlanması hedefleniyor.

Türkiye’deki Kardeşlerimize Teşekkür Ediyoruz

Gazzedeki dikimleri gerçekleştiren Filistinliler, Türk halkına teşekkür etmeyi ihmal etmedi.  Bir Filistinli şu açıklamayı yaptı: “Filistin’de Zeytin Fidanlığı projesi için Türkiye’deki kardeşlerimize teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Genç Aktivistler Derneği başta olmak üzere projeye destek veren Sahra Fetih Hareketi, SUMUD ve Genç Gönüllüler Kulübüne, ayrıca iktidarından halkına, tüm hayır kurumlarına teşekkür ediyoruz.

Bu kurumlar Filistin’e ve özellikle işgal altında olan Gazze’deki kardeşlerine yardım ellerini uzattılar ve Zeytin Fidanlığı projesini başlattılar. Bu proje bizim için, Filistin ve Gazze için çok büyük mana taşımaktadır. Filistin halkını saran bu zulüm ve işgal karşısında sizlerin bu destekleri bizleri daha da güçlendiriyor ve Filistin halkı bu vesileyle daha güçlü bir şekilde direniyor. Filistin halkının ihtiyaçlarının karşılayan bu projeler bizlerin direncini arttırıyor. “

Ayrıca Gazzeli bir çiftçinin şu sözleri de “Ben Gazze de bi çiftçiyim. Türk halkına “Zeytin Fidanlığı” projesinden dolayı teşekkür ediyoruz. İsrail’in işgali ne kadar devam ederse etsin biz burayı terk etmeyeceğiz ve burada çiftçilik yapmaya devam edeceğiz. Burada tutunabilmemiz için bizleri destekleyen Türk halkına özellikle bu proje için çok teşekkür ediyoruz.” kampanyanın önemine dikkat çekti.

Genç Aktivistler’den Filistin’de 10.000 Fidan

İlk dikimleri Kudüs’te; Silvan Mahallesi, Tekbir Dağı ve Zeytindağında şimdi ikinci dikimleri Gazze’de gerçekleşen binlerce fidan dikimi hakkında konuşan Genç Aktivistler Genel Başkanı Erkan Helvacı

“ Son zamanlarda işgalci İsraillin hedefi olan, Filistinli Müslümanların geçim kaynağı, zeytin ağaçları dikkatimizi çekti. Gördüğümüz haberlerde İşgalciler Filistin’de yaşanan Müslümanların zeytin ağaçlarına saldırmakta, tahrip etmekte hatta kökünden söküp çalmaktaydı. Bu konuya kayıtsız kalamazdık. Bizde Filistin’de adını “Abdülhamid Han Zeytin Fidanlığı” koyduğumuz bir projeyi başlattık.

Amacımız bir gün elbet özgür kalacağına inandığımız Filistin’in yeşil alanlarını çoğaltmak aynı zamanda orada işgale direnen kardeşlerimize zeytin üretimi sağlayabilecekleri bu ağaçlarla maddi olarak da destek sağlamaktı.

Hamdolsun Türkiye’deki Kudüs Sevdalılarının destekleri ile daha önce Kudüs’de ilk etap dikimlerini gerçekleştirdiğimiz Zeytin Ağacı Dikimi projesinin ikinci dikimini Gazze’de gerçekleştirdik. Yüzlerce zeytin fidanını Gazze’de toprakla buluşturduk. Ama işimiz daha yeni başladı şimdi de Filistin’in her karışında dikimler yapacağız. Filistin özgür kalana dek yılmadan usanmadan çalışmalarımıza devam ederek oradaki kardeşlerimize destek olacağız inşallah.”

Haydi Birlikte Filistin’de On Bin Zeytin Fidan Dikelim

“ Bugün toprakla buluşan bu zeytin fidanlığında sizin de dikili bir ağacınız olsun, hep birlikte Filistin’de 10.000 Zeytin fidanını toprakla buluşturalım.” sözleriyle çağrıda bulunan Helvacı 1 fidan bedelinin 10 TL olduğunu ifade ederek “ İşgalci İsrail’in yıktığı ve yaktığı Filistin topraklarında doğal yaşam alanlarının korunması, sağlıklı bir çevrenin oluşturulması ve gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakılması amacıyla Filistin’de oluşturulan Abdülhamid Han Zeytin Fidanlığına www.gencaktivistler.org.tr sitesinden online bağış ile destek olabilirsiniz.” Dedi.

GENÇ AKTİVİSTLER

 

 

 

Filistin’de Abdülhamid Han Zeytin Fidanlığı; İkinci dikimleri Gazze’de Gerçekleştirildi

 

 

 

 

GÖSTERİM