Kütahya’da Kudüs Bereketi…

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Etik Topluluğunun davetiyle Kütahya’da “İlk Kıblemiz Kudüs” adlı bir seminer gerçekleştirdik.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirilen seminerde Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın geleceğini konuştuk.

Genç Aktivistler Genel Başkanımız Erkan Helvacı Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın bizler için önemini dile getirirken Filistinlilerin yaşadıkları insan haklarını ihlallerini de dile getirdi. “Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim için neden önemlidir?” sorusuyla konuşmaya başlayan başkanımız ilk kıblemiz ve ikinci mescidimiz olan Mescid-i Aksa’nın bizler için ne anlam taşıdığını ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Filistin’de yaşananları bilmenin yeterli olmadığını ve Filistinin özgürleşmesi için gençlere görevler düştüğünü belirten başkanımız tüm Kütahya halkından Filistinli kardeşlerimize destek olmasını talep etti.

Seminerde Filistinli Mervan Ebu Musab da yaptığı konuşmada, ülkesini İşgalci İsrail’e karşı savunduğu gerekçesiyle cezalandırıldığını, 20 yıl hapiste kaldıktan sonra işgalci tarafından ülkesinden sürgüne gönderilerek Türkiye’ye yerleştiğini söyledi.

Mervan Ebu Musab “1971’de Kudüs’te doğdum ve oturduğum evden Mescid-i Aksa’yı görebiliyordum. Büyüdüğümde ve işgalcilerin ülkeme neler yaptıklarını gördüğümde tabii ki bu işgale karşı direndim. Biz, Yahudilerin bozgunculuk için çalıştıkları konusunda görüş birliğine vardık. Bu işgale karşı direnmemiz, üzerimize bir borçtu.” Dedi.

Filistinli gençlerin, ellerindeki bütün araçlarla direnmeye çalıştıklarını anlatan Musab, şunları söyledi: “Filistin’de 30’dan fazla hapishane var. Ben 4 kez hapse girdim ve sonuncusu yaklaşık 20 yıl sürdü. Bütün dünya İşgalci İsrail’in ‘Marmara’ gemisinde ne yaptığını gördü. Artık hapishanelerde, duvarların arkasında neler yaptıklarını siz tahmin edin. Filistin’de sadece rüyasında gördüğü bir şeyi anlattığı için hapse atılanlar var. Bu, abartı değil, yaşanan bir hadise. Hapishanede hayat, gerçekten çok zor. Orada yaşanan her şey insan doğasına aykırı. Benim büyük bir ailem var. Öyle sanıyorum ki ailem de benim çektiğim sıkıntılar gibi sıkıntılar yaşıyor. Çünkü Filistin, büyük bir hapishane gibi. İşgalci İsrail, özellikle Kudüs’te oturanların tamamını oradan çıkarmak için çalışıyor.”

Musab, özellikle mülteciler konusunda yapılan çalışmalar ve Filistin’e verilen destek dolayısıyla Türkiye’ye teşekkür etti.

DPÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Etik Topluluğunun akademik danışmanı Doç. Dr. Mehmet Acet, akademisyenler, topluluk üyeleri ile öğrencilerin katıldığı etkinlik, hediye takdiminin ardından sona erdi.

GÖSTERİM