Kudüs’te Abdülhamid Han Zeytin Fidanlığı; İlk Fidan Toprakla Buluştu

İşgalci İsrail, Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin yaşam şartlarını zorlaştırırken geçim kaynaklarından birini oluşturan zeytin ağaçlarına da zarar vermeye devam ediyor. Kudüslülerin geçim kaynağı olan zeytin ağaçları işgalci İsrail’in hedefi olurken, İsrail işgali ve saldırıları ile azalan yeşil alanlar Filistinlilerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği bu konuya dikkat çekerek, işgal altındaki Kudüs’te 10.000 Zeytin Fidanı dikmek için başlattığı kampanyada ilk etabın dikimlerini gerçekleştirdi.

Mescid-i Aksa’nın çevresinde gerçekleştirilen zeytin fidanı dikimleriyle hem Özgür Filistin’in başkenti olan Kudüs’ün yeşil alanları çoğaltılması hem de Aksa’yı korumak için nöbet tutan Filistinlilere maddi olarak destek sağlanması hedefleniyor.

kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (20)

Genç Aktivistler’den Kudüs’te 10.000 Fidan

Kudüs’te; Silvan Mahallesi, Tekbir Dağı ve Zeytindağında gerçekleşen yüzlerce fidan dikimi hakkında konuşan Genç Aktivistler Genel Başkanı Erkan Helvacı

“ Son zamanlarda işgalci İsraillin hedefi olan, Kudüslü Müslümanların geçim kaynağı zeytin ağaçları dikkatimizi çekti. Gördüğümüz haberlerde İşgalciler Kudüs’te yaşanan Müslümanların zeytin ağaçlarına saldırmakta, tahrip etmekte hatta kökünden söküp çalmaktaydı. Bu konuya kayıtsız kalamazdık. Bizde Kudüs’te adını “Abdülhamid Han Zeytin Fidanlığı” koyduğumuz bir projeyi başlattık. Amacımız bir gün elbet özgür kalacağına inandığımız Kudüs’ün yeşil alanlarını çoğaltmak aynı zamanda orada işgale direnen kardeşlerimize zeytin üretimi sağlayabilecekleri bu ağaçlarla maddi olarak da destek sağlamaktı. Hamdolsun Türkiye’deki Kudüs Sevdalılarının destekleri ile ilk etap dikimlerimizi gerçekleştirdik. Yüzlerce zeytin fidanını Mescid-i Aksa’nın çevresinde toprakla buluşturduk. Ama işimiz daha yeni başladı şimdi de Kudüs’ün her karışında dikimler yapacağız. Hatta Filistin’in tüm şehirlerinde dikimler yapacağız. Kudüs özgür kalana dek yılmadan usanmadan çalışmalarımıza devam ederek oradaki kardeşlerimize destek olacağız inşallah.”

kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (17)

Haydi Birlikte Kudüs’te On Bin Zeytin Fidan Dikelim

“ Bugün toprakla buluşan bu zeytin fidanlığında sizin de dikili bir ağacınız olsun, hep birlikte Kudüs’te 10.000 Zeytin fidanını toprakla buluşturalım.” sözleriyle çağrıda bulunan Helvacı 1 fidan bedelinin 10 TL olduğunu ifade ederek “ İşgalci İsrail’in yıktığı ve yaktığı Filistin topraklarında doğal yaşam alanlarının korunması, sağlıklı bir çevrenin oluşturulması ve gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakılması amacıyla Kudüs ve çevresinde oluşturulan Abdülhamid Han Zeytin Fidanlığına www.gencaktivistler.org.tr sitesinden online bağış ile destek olabilirsiniz.” Dedi.

kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (16) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (21)  kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (18) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (15) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (13) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (12) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (11) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (10) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (8) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (7) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (6) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (5) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (4) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (3) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (2) kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (1)

kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (19)

kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (14)

kudus-abdulhamid-han-zeytin-fidanligi (9)

GÖSTERİM