Kudüs İçin Hepimiz Meryemiz!

Dünya barışının Kudüs’ten yükseleceğine olan inançla, Kudüslü hanım kardeşlerimize destek amacıyla yola çıkan Uluslararası “Hepimiz Meryemiz” kampanyası, dünyada yankı bulmaya devam ediyor.

Kampanyanın en önemli ayaklarından birisi de “Kudüs İçin Hepimiz Meryemiz Yürüyüşü” oldu. Fatih Camii’nde Cuma namazının ardından başlayan yürüyüş, Saraçhane Parkı’nda nihayete erdi. Saraçhane Parkında da basın açıklaması gerçekleştirildi.

UKEAD öncülüğünde çok sayıda STK’nın destek verdiği yürüyüş boyunca “Mescid’i Aksa Onurumuzdur!”, “Mavi Marmara Onurumuzdur” “Hepimiz Meryemiz, Siyonizme Yeteriz!” gibi sloganların yanı sıra sık sık tekbirler getirildi.

KUDÜS, BAĞIMSIZ FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLANA DEK…

Saraçhane Parkında düzenlenen basın açıklamasında Türkiye Filistin Parlementolararası Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan “Buradan Kudüs’e, Kudüs’ün Meryemlerine selam olsun. Bu organizasyonu başlatan STK’lara şükranlarımı sunuyorum. Rabb’im emeğinizi zayi etmesin. Kudüs, yalnız, mazlum ve feryat ediyor. Kudüs’ün Meryemleri, kendilerini kurban veriyorlar haklı davamız için. Hiçbir şey yapamıyorsak buradan onları selamlamak imanımızın gereği. Kudüs, Bağımsız Filistin’in başkenti olana dek faaliyetlerimiz devam edecek. Bu organizasyon da bunun göstergesidir. Kudüs, Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi kırmızı çizgimizdir. İsrail’i aklını başına almaya davet ediyoruz. Uluslararası kuruluşları ve ilgili kurumları, haklının yanında durmaya davet ediyoruz. Zulmün yanında olan zulmün ortağıdır.” Dedi.

FİLİSTİN’DE BİR ZULÜM VARDIR, KATLİAM VARDIR.

HAK-İŞ Sendikalar Genel Sekreteri Dr.Osman Yıldız: “Filistin’de bir zulüm vardır, katliam vardır. Bunu kabul etmediğimizi bir kez daha buradan deklare ediyoruz. Yolumuzun uzun olduğunu biliyoruz. Bir günlük bir çözümün mümkün olmadığını da biliyoruz. Onun için de kısa, orta ve uzun vadede çözümler üretmemiz gerektiğini biliyoruz. “

MERYEMLERE SELAM VERMEK İÇİN BU EYLEMİ DÜZENLİYORUZ

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat: “ Bu eylem, şu ana kadar yapılan eylemlerden ayrı bir özellik arz ediyor. Mescid’i Aksa’nın kapıları kapatıldı diye gelmedik biz buraya. Yıllardır artarak devam eden tüm işgallere karşı ses vermek için burada bulunuyoruz. Bu eylemle biz orada asil bir duruş sergileyen Meryemlere, Salahlara selam vermek için bu eylemi düzenliyoruz. Kudüs’ü hayatı boyunca unutmayacaklara selam olsun.”

EMPERYALİSTLER KARTONDAN GÜÇLERİNE GÜVENİYORLAR

İHH Başkanı Bülent Yıldırım: “Yeryüzündeki emperyalistler kartondan güçlerine güveniyor. Biz adım adım zafere doğru gidiyoruz. Şu yürüyüşü gören İsrail’in kalbine korku girmemesi mümkün değil. Çünkü bir davaya kadınlar sahip çıkıyorsa sonunda mutlaka zafer vardır Allah’ın izniyle. Siz bir gün Gazze’de vurulan hemşiresiniz. Siz evlatları katledildiği halde asla korkmayan diyen Meryemlersiniz. Sizin yürüdüğünüz yol sadıklar, şehitler yoludur. Size güveniyoruz. Ne sokaklardan ne eylemlerden ne de yalnız kalan insanlara dua etmekten vazgeçin. Kudüs, özgür olursa Doğu Türkistan’da, Arakan’da özgür olur.

Ey iktidarı elinde tutanlar, size ne oluyor da bu savaşları körüklediğiniz zaman kadınları ve çocukları hapse atıyorsunuz. Niçin bu çocukları koruma altına almıyorsunuz? Buradan sesleniyorum, Suriye, Irak, Libya ve Mısır! Ey iktidar sahipleri, unutmayın bu katliamlarınız sizi sevindirsede, bir gün sizler de o tahtlarınızdan indirileceksiniz. Ve bütün halklar hapishanedeki zincirleri kırmak için Kudüs’e gidecek. O günler için hazır olun kardeşlerim.

Şimdi Mısır’da çocuklarımızı idama gönderiyorlar. Onlar ölümü gülerek karşılıyorlar.

Ümmet ölürken yorulamazsınız. Ümmet işkence görürken, çocuklar boğazlanırken biz yerimizde duramayız.”

ERKEKLER KADAR CESUR MERYEMLER VAR

AGD İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç: “Ne mutlu bizlere ki burada İslam ümmetinin davası için buradayız. Erbakan hocamız, Kudüssüz İslam Birliği’nin kurulamayacağını hatırlattı. Biz bağımsız ve özgür Kudüs için çalışacağız. Özgürce namaz kılmaya ant içtik. Bizim erkeklerimizi, hapislere atarak bu davayı durduracaklarını zannediyorlar. Ama bilmiyorlar ki en az onlar kadar cesur Meryemler var. Selam olsun o Kudüs aşıklarına.”

Konuşmaların ardından UKEAD Başkan Yardımcısı Ayşegül Bayıcı tarafından basın açıklaması okundu

“Esselamüaleyküm,

Kıymetli hazirûn, saygıdeğer basın mensupları.

İnsanlığın ve İslâm ümmetinin onurunu ve izzetini muhafaza eden, Kudüs’te ümmet adına nöbet görevini yerine getiren Kudüs’ün Meryemlerine destek amacıyla düzenlediğimiz bu anlamlı organizasyona hoş geldiniz.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kudüs, inançlar açısından önemli ve kutsal yerleri içinde barındırmaktadır. Tarih boyunca “barış, mukaddesat ve selamet anlamlarına gelen isimleri taşımış, insanlığın ortak mirası olmuştur.

Kudüs geçmişte İslamın hâkimiyeti altındayken asla baskı ve şiddet yöntemine maruz kalmamıştır.

Bugün ise, Filistin topraklarında, Kudüs’te dünyanın vicdanını kanatan, tarihe kara bir leke olarak sürülen bir süreç yaşanmaktadır. Hiçbir sağlam iradenin kabul edemeyeceği sahneler, her gün dünyanın gözü önünde yaşanmaktadır.

Filistin’de, Kudüs’te yaşanan acıları hepimiz az çok biliyoruz ve bu sıkıntıları bütün dünyanın da duymasını istiyoruz. Yaşanan girdaptan en fazla etkilenenler hiç şüphesiz çocuklar ve kadınlar dikkat çekmektedir.

Kudüslüler, Kudüslü kadınlar türlü türlü eziyet ve zorluklar yaşamakta;

Kontrol noktalarında veya polis barikatlarının önünde bekletilmeleri, gece baskınları, ev yıkımları, işgalci israil polisi tarafından gözü önünde eşinin veya çocuğunun darp edilmesi, hatta kendisİnin dövülmesi.. Eşinin, çocuğunun veya kendisinin tutuklanıp hapsedilmesi.. Haksız ve yüksek vergilere tabi tutulmaları, eğitim ve sağlık haklarını alamaması.. Şehit anneleri, eşleri, oğulları, kızları olan ve şehit olan Kudüslü hanım kardeşlerimize Mescid-i Aksa’da bir rekat namaz kılmasına müsaade edilmemesi ve burada saymakla bitiremeyeceğimiz baskılar yaşamaktadırlar.

Bu acıları Meryemler (Kudüslü kadınlar), sadece hak bildiği inancına sahip çıktığı için yaşıyor. Ancak Kudüslü hanım kardeşlerimiz bütün bunlara karşı ilk kıblemizi Mescid-i Aksa’yı terk etmiyor. Dünyanın ortak noktası, Müslümanların olan Filistin’in başkenti Kudüs’ü beklemeyi seçiyor.

Özellikle hanım kardeşlerimize ve çocuklara yönelik işlenen cinayetler sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın tepkisini çekmektedir. Müslümanların dünyadaki 3 kutsalından biri olan Mescid-i Aksa’da, Hıristiyanların dünyadaki en önemli kutsal alanı olan kıyamet Kilisesi’nde, olmadık baskılara şahit olunmaktadır.

İşgal yönetimi sadece Müslümanlara değil, Hıristiyanların kutsallarına da saygı göstermeyerek gayr-ı menkullerine el koymaktan, Kıyamet Klisesine vergi cezaları göndermeye, kiliselerdeki görevlilere fiziksel şiddet uygulamaya kadar birçok faaliyette bulunmaktadır. Kudüslü Hz. Meryem (a.s) annemiz, bundan 2 bin yıl önce israiloğullarından hangi baskı ve şiddeti görmüşse bugünün Meryemleri de benzer problemler yaşamaya devam etmektedirler.

Kudüslü kardeşlerimiz bütün bu baskılara rağmen Kudüs’ün manevi kutsallığını korumakta kararlı olduklarını bütün fedakârlıklarıyla göstermektedirler.

Bizler de buradan onlara her türlü desteği vermeye söz veriyoruz, onların yanındayız. Kudüslü kadınlar hepimiz adına orada işgale karşı direniyorlar.

Bizler de;

  • Başlattığımız bu kampanya ile Kudüs’te özellikle işgalin kadın ve çocuklara karşı ortaya koyduğu insanlık dışı tavrı tüm dünyaya göstermeliyiz.
  • Bütün devletleri; uluslararası hukuk, örf, yasalar ve semavi dinlerin kuralları ile güvence altına alınmış olan kadın ve çocuk olmalarından kaynaklanan haklarını savunabilmeleri için başta Kudüslü kadın ve çocuklar olmak üzere bütün Filistin halkının yanında olmaya davet ediyoruz.
  • Tüm insan hakları ve hukuk savunucularını, Kudüs’te ki Filistinli kadınlara yönelik uygulamalarından dolayı işgalci israil hakkında iddianameler hazırlamaya ve hukuk alanında mücadele etmeye davet ediyoruz.
  • Sağduyulu olan vicdan sahibi herkesi, işgalci İsrail’in Filistinli kadına Kudüs’te ve Filistin’in diğer şehirlerinde yaşamaya maruz bıraktığı çirkin uygulamaları tüm dünyaya anlatarak Filistinli kadının yanında durmaya davet ediyoruz.

Bizler inanıyoruz ki, İslam ümmeti ve tüm insanlık Kudüs sevdasında birleşecek ve gerçek barış sağlanacak. Buradan bir kez daha haykırıyoruz:

  • tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak Kudüs’ün çığlıklarına kulak verelim.
  • kudüs, tarihte olduğu gibi bizi özgürleştirsin!
  • ey vicdan sahipleri, dünya barışı Kudüs’ten, Meryemlerin sesinden yükselecek!

Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz…”

 

Yürüyüşe destek veren STK ise şu şekilde:

ACİL DER ,AGD (ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ), AKİT TV, ADALETİ SAVUNANLAR DERNEĞİ (ASDER), AYDOST DERNEĞİ, AYSİT (ANADOLU YAKASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU), BAŞAHŞEHİR SİVİL TOPLUMLAR PLATFORMU, BEM-BİR-SEN, BEYTÜLMAKDİS EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ, BEYTÜLMAKDİS ÖNCÜLERİ DERNEĞİ, BURAK DERNEĞİ, DAVET VE KARDEŞLİK DERNEĞİ, ENSAR VAKFI, FİDDER (FİLİSTİN DAYANIŞMA DERNEĞİ), FİLİSTİN DIŞINDAKİ ALİMLER DERNEĞİ, FİLİSTİN HALKI DOSTLARI DERNEĞİ, GENÇ AKTİVİSTLER, ERBAKAN VAKFI, HAGEV / HABİBULLAH GEREDEVİ VAKFI, HAK-BİR-SEN, HAK-İŞ, HUKUKÇU KADINLAR DERNEĞİ, HUKUKÇULAR DERNEĞİ, HÜR DER, İDSB (İSLAM DÜNYASI STK’LAR BİRLİĞİ), İHH (İNSANİ YARDIM VAKFI), İMH (İNSAN VE MEDENİYET HAREKETİ), KUDÜS BİLİNCİ DERNEĞİ, KUDÜS NURU KADIN VE ÇOCUK DERNEĞİ , KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA EĞİTİM GÖNÜLLÜLER DERNEĞİ, MAVİ MARMARA DERNEĞİ, MAZLUM-DER, MİNBER-İ AKSA DERNEĞİ, MÜMDER, MUTLU YUVA DERNEĞİ, NEYAD (NİL EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ), NİSA-ÜL AKSA DERNEĞİ, ÖNSİAD (ÖNDER SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ), ÖZGÜR-DER, ÖNDER (İMAM HATİPLER DERNEĞİ), PARLİAMENTAİNAS FOR KUDS, RAHMET İNSANİ YARDIM DERNEĞİ, SELAMET DERNEĞİ, SİYER VAKFI, SÜREYYA EĞİTİM KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ, ŞEMSİYE İLİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ, TAİM, TÜGVA, TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ İSTANBUL ŞUBESİ, TV5 TELEVİZYONU, TV NET, UKEAD, UKTE DERNEĞİ, ULUSLARARASI OSMANLI MİRASINI İHYA VE KORUMA DERNEĞİ, UMADER, ÜMMET VAKFI, YERYÜZÜ ADALET VE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ (YAİDER), YENİ ŞAFAK, YETİM VAKFI, NİSA EĞİTİM VE DAYANIŞMA PLATFORMU

GÖSTERİM