İzmir’de “Tüm Yönleriyle Kudüs Gerçeği Paneli” düzenlendi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde “Tüm Yönleriyle Kudüs Gerçeği Paneli” gerçekleştirildi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet TOKAÇ’ın da katılımıyla, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın durumunu ve özgürlüğüne giden yolların konuşulduğu, Enderun Topluluğu tarafından düzenlenen panelin moderatörlüğünü İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Bahçekapılı yaptı

Tüm Yönleriyle Kudüs Gerçeği Paneli (4)

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Zakir Çoban ve Uluslararası Genç Aktivistler Derneği Genel Başkanı Erkan Helvacı “Tüm Yönleriyle Kudüs Gerçeği” konulu panelde Kudüs’ün dinler için önemini, tarihsel süreçte Kudüs’te yaşananları ve günümüzdeki durumu konuştu.

İlk panelist olan Doç. Dr. Bekir Zakir Çoban, Kudüs’ün dinler için önemi üzerinde durarak tarihsel süreçte Yahudi kavimlerin Kudüs’le ilişkileri ve Hristiyanlar ile Yahudiler arasındaki husumetleri aktardı. Siyonizm’in ortaya çıkışını,  Arap İsrail savaşlarını, 1917, 1947 ve 1967 tarihlerinin Yahudiler için önemini anlatan Çoban ardından Kudüs’ün Müslümanlar için önemine değinerek Müslümanların Kudüs’ün fethinden sonra diğer dinlere adil davranışlarını ortaya koydu.

Tüm Yönleriyle Kudüs Gerçeği Paneli (1)

Panelde konuşan, Uluslararası Genç Aktivistler Derneği Genel Başkanı Erkan Helvacı da Mescid-i Aksa’da yaşanan gerçeklere ışık tuttu. Konuşmasının başında Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın neden Müslümanlar için çok önemli olduğunu anlatan Helvacı, Filistin halkının uzun yıllardır bir dram yaşadığını, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların dünyaya farklı anlatıldığını söyledi. Helvacı; “Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanlarındır. Ancak Mescid-i Aksa şu an bölünme planları, saldırı ve işgallerle karşı karşıyadır. Ayrıca İşgalci İsrail tarafından altına kazılan tüneller nedeniyle yıkılma tehlikesi bile gündeme gelmiştir.” dedi. Helvacı Kudüs’ün ayrılmaz bir bütün olduğunu ve bağımsız Filistin’in başkenti olarak kalacağının altını çizdi.

Tüm Yönleriyle Kudüs Gerçeği Paneli (2)

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi merkezi konferans salonunda gerçekleşen panele öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği dikkatlerden kaçmadı.

Tüm Yönleriyle Kudüs Gerçeği Paneli (5)

 

GÖSTERİM