İsrail Konsolosluğu Önüne 10 Tonluk Zindan Bıraktılar

Genç Aktivistler tarafından, 15 ağustostan beri İşgalci İsrail tarafından hiç bir geçerli gerekçe gösterilmeksizin haksız ve hukuksuz bir şekilde hapiste tutulmakta olan Kudüs muhafızı Şeyh Raid Salah’ın özgür bırakılması taleplerine dikkat çekmek için, işgalci İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önüne 10 tonluk zindan bırakıldı.

Genç Aktivistler, İşgalci İsrail’in İstanbul Konsolosluğu önüne 10 tonluk zindan bıraktı. 15 Ağustostan bu yana hiçbir gerekçe gösterilemeden 2 metrelik bir hücrede gözaltında tutulan 1948 İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah”a özgürlük kampanyasına destek kapsamında işgalci İsrail konsolosluğunun kapısına Raid Salah’ın kötü şartlar altında gözaltında tutulduğu hücrenin aynısını bıraktı.

açıklama 2

Eylemde bir basın açıklaması yapan Genç Aktivistler Genel Başkanı Erkan helvacı şunları söyledi.

“Kudüs muhafızı, Filistin 1948 İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah 15 ağustostan beri işgalci İsrail tarafından hiç bir geçerli gerekçe gösterilmeksizin haksız ve hukuksuz bir şekilde hapiste tutulmaktadır.

Raid Salah; bir şehit ailesini ziyarette, ailenin acısını paylaşmak ve aileyi teskin etmek maksadıyla “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz…” ayetini okumasından dolayı teröre destek verme ve halkı şiddete teşvik etme suçlamasıyla aylardır hiçbir hukuki ve insani dayanağı olmadan işgalci İsrail zindanlarında tutulmaktadır.

İşgalci rejimin savunma bakanı Liberman’ın “Raid Salah ya hapsedilmeli ya da Filistin dışına çıkarılmalı” yönündeki açıklamalarının ardından gelen bu gözaltına alınma kararı, olayın tamamen hukuk dışı ve siyasi olduğunu ortaya koymaktadır. 

ingilizce

Raid Salah Cezaevinde İşkenceye Uğruyor

Raid Salah’ın cezaevindeki şartları, yaşam koşulları bakımından asgari düzeyin oldukça altındadır. Arkamda görmüş olduğunuz hücre Raid Salahın kaldığı hücrenin birebir aynısıdır hatta Salahın kaldığı hücrenin penceresi de bulunmamaktadır. Bu hücrede, tuvaletin hemen yanında yer yatağında yatırılan Salah yemeğini burada yemekte ve namazını da bu pis koşullar altında kılmaktadır. İnsanlık dışı bu koşullar altında hapis tutulan Raid Salah çıkarıldığı mahkemece henüz iddianamenin dahi hazır olmadığı gerekçesiyle tutukluluk hali devam ettirilmektedir. Hâlihazırda iddianameye suç teşkil edecek bir durum bulmakta sıkıntı çeken işgalci İsrail rejimi Kudüs ve Mescid’i Aksanın özgürlüğü mücadelesinin gücünü kırmak maksadıyla Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah’a fiziki ve psikolojik işkence yöntemlerini kullanmaktadır.

arapça

Raid Salah’a Özgürlük Talep Ediyoruz

Geçtiğimiz pazartesi akşamı twitterda #hepimizaksamuhafızıyız hashtag çalışmasıyla başlattığımız  ‘Raid Salah’a Özgürlük’ kampanyamızı bugün burada basın açıklamamızla taçlandırıyoruz ve işgalci rejime diyoruz ki; Raid Salaha uygulanan insanlık ve hukuk dışı bu uygulamadan vaz geçilmediği sürece gerek Türkiye’de ve gerekse dünyada eylemlerimize dozumuzu arttırarak devam edip zulmünü tüm dünyaya anlatmaktan bıkmayacağız.

Siyonist rejimin önünde tek yol vardır; Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah’ı bir an önce özgür bırakmak ve işgal ettikleri günden beri zulüm, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmedikleri Mescidi Aksa’mızdan ve etrafı mübarek kılınan topraklarımızdan bir an evvel çekip gitmektir.

ibranice

Ve herkes duysun, bilsin, şahit olsun ki;

Genç Aktivistler olarak Kudüs ve Mescidi Aksa özgürleşene dek çalışmalarımıza devam edeceğiz.

İstanbul’dan Kudüs’e selam olsun…

İstanbul’dan Mescidi Aksaya selam olsun…

İstanbul’dan Şeyh Raid Salah’a selam olsun…

Özgür Kudüs’te buluşmak duasıyla…”

GÖSTERİM