İsrail Konsolosluğu önünde Raid Salah protestosu

İsrail sınırları içerisinde faaliyet gösterirken geçtiğimiz haftalarda işgal rejimi mahkemesi tarafından kapatılan Filistin 1948 İslami Hareketi Lideri Şeyh Raid Salah’ın mahkeme tarafından 9 ay hapis cezasına çarptırılması İstanbul’da protesto edildi.

Genç Aktivistler: İsrail’in kararı hukuki değil

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği tarafından düzenlenen basın açıklamasında İsrail işgal rejiminin kararının hukuk dışı olduğu ifade edildi.

Genç Aktivistler adına açıklama yapan Dernek Genel Başkan Erkan Helvacı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

Filistin 1948 İslami Hareketi Lideri ve Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah 2007 de verdiği bir cuma hutbesinde, sözde “şiddete teşvik ettiği” suçlamasıyla işgalci siyonist rejim tarafından 9 ay hapse mahkum edilmiştir.

Ve bugün 8 mayıs Pazar günü tevkif edilerek cezaevine konulacaktır.

İşgal ettiği topraklarda her gün yeni bir zulüm çeşidiyle karşımıza çıkan siyonist rejim bu kez de siyasi bir karar alarak hukuk cinayetine imza atmıştır.

İşgalci rejimin başbakanı Netanyahu’nun Kudüs muhafızı Raid Salah’a yönelik “Kudüs’ten uzaklaştırılmalı ve hapis cezası verilmeli” yönündeki açıklamalarının ardından gelen bu ceza kararın tamamen hukuk dışı ve siyasi olduğunu ortaya koymaktadır.

Hayatını Kudüs ve Mescidi Aksa’nın özgürlük mücadelesine adayan Şeyh Raid Salah, gerek 2 dönem yaptığı belediye başkanlığı süresince ve gerekse 15 yıldır sürdürdüğü İslami hareketi liderliği döneminde, başta Müslümanlar olmak üzere her türden etnik ve dini kimliğin hukukunu gözeterek, mücadelesini onurlu bir şekilde sürdürmüş ve Müslüman olmayan insanların dahi takdirini kazanmış bir Müslüman liderdir. 

Hukuk dışı, insanlık dışı vermiş olduğu kararlarla yavuz hırsız durumundaki siyonist rejimin, bu terör devleti zihniyeti, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Yahudilere de zarar vermektedir. Uyguladığı politikalar neticesinde, dünyanın hiç bir ülkesinde başka insanlarla artık bir arada yaşama imkanları kalmayacak olan Yahudileri göçe mecbur hale getirerek, Filistin topraklarında nüfus yoğunluğunu sağlamayı amaçlamaktadır.

Siyonist rejimin önünde tek yol vardır; Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah’ı bir an önce özgür bırakmak ve işgal ettikleri günden beri zulüm, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmedikleri Mescidi Aksa’mızdan ve etrafı mübarek kılınan topraklarımızdan bir an evvel çekip gitmektir.

Genç Aktivistler olarak inanıyoruz ki Raid Salah’ın hapis cezası bitmeden Kudüs ve Mescidi Aksa özgürleşecek ve biz Aksa’da buluşacağız.

Ve herkes duysun, bilsin, şahit olsun ki;

Genç Aktivistler olarak Kudüs ve Mescidi Aksa özgürleşene dek çalışmalarımıza devam edeceğiz.

İstanbul’dan Kudüs’e selam olsun…

İstanbul’dan Mescidi Aksaya selam olsun…

İstanbul’dan Şeyh Raid Salah’a selam olsun…

Özgür Kudüs’te buluşmak duasıyla…

 

Basın açıklamasına katılan grup daha sonra İsrail Konsolosluğuna siyah çelenk koyarak işgal rejimini protesto etti.

 

 

GÖSTERİM