Gülen, Milli Görüş’ü ‘Eriyip Yok Olurum’ Diye Reddetti

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği Başkanı Erkan İlyas Helvacı, eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen’i, 1979’da “ikilik ve fitne” çıkarmaması konusunda uyararak Milli Görüş hareketine katılmaya çağırdığını, Gülen’in ise bu davete, “Eriyip yok olurum” diyerek olumsuz yanıt verdiğini belirtti.

Helvacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erbakan ile 28 Şubat döneminde Ankara’da öğrenciyken tanıştığını ifade etti.

İstanbul’a döndükten sonra Erbakan’ın yanında yer almaya devam ettiğini, merhum Erbakan’ın sohbetlerinde zaman zaman FETÖ’den bahsederek, yapıdan uzak durulması gerektiği söylediğini dile getiren Helvacı, Erbakan’la bir hatırasını şöyle anlattı:

“Erbakan vefat etmeden bir yıl önce Sultanahmet Camisinde bir sohbetinde Gülen ile yaşadığı bir anıdan bahsetti. Hatırasını naklettiği sohbetteki mevzu da ‘ılımlı İslam’ ki bunların projesidir biliyorsunuz ve ‘cihat şuuru’ydu. Erbakan Hoca, anısını ‘1979 yılında bir dağ evinde buluştuk. Kendisine dedim ki ‘Niçin ikilik çıkarıyorsun, tefrika çıkarıyorsun, yapma, fitne çıkarma, gel Milli Görüş’e dahil ol. Allah rızası için çalış.’ dedim. Gülen de cevaben, ‘Ama ben Milli Görüş’e girersem eriyip yok olurum.’ dedi. Ben de, ‘Milli Görüş davası İslam davası değil mi, hepimiz bu davanın içerisinde eriyip yok olmaya gelmedik mi? dedim. Ben öyle deyince sustu. Şöyle durdu, bir süre böyle kaldı. Sonra, ‘Ben size haber veririm efendim’ dedi ve gitti. Gidiş o gidiş.’ şeklinde aktardı. Tabii Erbakan hocamızın müthiş bir basiret ve feraseti vardı. Kavi bir imanı ve güçlü çelik gibi bir iradesi vardı. Fetullah Gülen, Erbakan Hoca’yı kontrol altına alamayacağını veya iyi niyetini suistimal edemeyeceğini biliyordu, dolayısıyla Erbakan Hoca’nın kendisine yapmış olduğu bu daveti kabul etmedi, edemezdi.”

“1 dolar siyonizmin kimliğidir”

Erkan İlyas Helvacı, Erbakan’ın FETÖ’yü kimlerin kullandığını bildiği için onlarla uğraşmak yerine onları kullananlarla ömrü boyunca mücadele ettiğini söyledi.

Gülen’in, 28 Şubat kararlarına olumlu baktığını hatırlatan Helvacı, şunları kaydetti:

“Bunlar Allah muhafaza buyursun başarılı olmuş olsalardı aynen ’28 Şubat’ta içtihattır’ dediklerini bir bir uygulayacaklardı. Çünkü bunların İslam diye bir derdi yok. Erbakan Hocamız işte o 1979’da yapmış olduğu görüşmede bu adamın İslam ve Müslümanlık gibi bir derdi olmadığını çok net olarak görmüştür ve bize de çeşitli vesilelerle söylemiştir. Erbakan Hocamız diyordu ki, ’28 Şubat kararlarına bakın, bir Müslüman evladı buna nasıl ‘evet’ der hayret ediyorum’ derdi. Sohbetlerinde de bunu söylerdi, basın önünde de söylerdi. Erbakan Hocamız 4 hükümette yer aldığı dönemde bunların kadrolaşmasına, içeriye sızmalarına, fikirlerinin yayılmasına, devlet kanallarını, devlet kurumlarını kullanmalarına müsaade etmemiştir. Hocamızın çok önemli bir sözünü hatırlatayım, ‘1 dolar siyonizmin kimliğidir.’ derdi.”

Anadolu Ajansı – İSMAİL ÖZDEMİR

GÖSTERİM