ESAM İstanbul’da Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı Konuştuk

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ESAM’ın İstanbul Şubesinde Özgür Kudüs’e giden yolda yapmamız gerekenleri konuştuk.

ESAM İstanbul’da düzenlenen konferansta Genel Başkanımız Erkan Helvacı, Mescid-i Aksa’da yaşanan gerçeklere ışık tuttu. Konferansın başında Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın neden Müslümanlar için çok önemli olduğunu tarihe dayanarak anlatan Helvacı, Filistin halkının uzun yıllardır bir dram yaşadığını, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların Dünya’ya farklı anlatıldığını söyledi.

Helvacı; “Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanlarındır. Orada hak iddia eden Hristiyan ve Yahudiler’in tarihi bir bağı yoktur. Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim için çok önem taşıyor. Mescid-i Haram yani Kabe’den sonra Müslüman alemi için en kutsal ikinci yer, Kudüs ve Mescid-i Aksa’dır. Ancak yıllardır devam eden İsrail zulumü karşısında bir şeyler yapmak, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı sadece Müslüman dünyasına ait olduğunu anlatmak için çalışıyoruz. Diğer yandan Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın karşı karşıya olduğunu üç önemli tehlikeye de dikkat çekmek istiyoruz. Mescid-i Aksa şu an bölünme planları, saldırı ve işgallerle karşı karşıyadır. Ayrıca İsrail tarafından altına kazılan tüneller nedeniyle yıkılma tehlikesi bile gündeme gelmiştir.” dedi.

GENÇ AKTİVİSTLER

esam istanbul 2

GÖSTERİM