“Beytülmakdis Senindir Kış Kampı” tamamlandı

Uluslararası Genç Aktivistler Derneği ile Uluslararası Genç Derneği’nin birlikte düzenlediği “Beytülmakdis Senindir Kış Kampı” tamamlandı.

Marmara Bölgesi’ndeki çeşitli üniversitelerde okuyan 80 öğrencinin bir araya geldiği Beytülmakdis Senindir Kış Kampında, gençlerin Kudüs ve Mescid-i Aksa ile ilgili bilgi edinmeleri ve Filistinli Müslümanların mücadelelerine destek olmaları sağlandı.

Beytülmakdis Senindir Kış Kampı Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için yapılması gerekenlerin öğrencilere aktarıldığı bir eğitim programı olurken Büyükçekmece’deki bir otelde gerçekleştirilen kampta, Filistin ile ilgili seminer, çalıştay, yarışma, sinema ve video gösterimleri ile çeşitli aktiviteler yer aldı.

600’e yakın öğrencinin başvurduğu ve bunlardan 80’inin seçildiği kamp ilk intifadanın başlangıç günü ve Hamas’ın kuruluş yıl dönümüne denk getirildi.  Kamptaki gençlere Kudüs’ü, Filistinlilerin kimliğine yapılan saldırıları, Mescid-i Aksa’nın korunması ve İslam’daki yeri ve önemi, Gazze’nin önemi, Osmanlı’da Kudüs’ün anlamı, Filistinli mültecilerin durumu, Kudüs intifadası ve Hamas’ın kurtuluşu gibi konularda 12 ayrı hatip ders verdi.

Kamp boyunca Filistin’de yaşananlar siyasi, sosyal ve psikolojik açıdan değerlendirilirken eğitimlerin sonunda katılımcılar, Kudüs’te yaşananlar hakkında detaylı bilgiye sahip olarak, Filistin’de gerçekleşen olaylarla ilgili bilgilere ilk ağızdan ulaştı.

 

Kudüs’e gidecek genç kardeşimizin belirlemek için gerçekleştirdiğimiz sınavda havuz başında eğlenceli görüntüler ortaya çıktı. Değerlendirme sınavının ardından en başarılı olan öğrenci de Kudüs’e gitmeye hak kazandı.

 

Sanatçı Yusuf Goncagül’de Kudüs ezgileriyle, Beytülmakdis Senindir Kış Kampımıza renk kattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Genç Aktivistler Genel Başkanımız Erkan Helvacı “Kudüs’ün Dünü Bugünü” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Minberi Aksa Derneği Genel Koordinatörü Abdullah Cahit Dinç “Filistinlilerin Kimliğine Yapılan Saldırılar” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Filistinli Araştırmacı Dr. Vail Meşvehi “Aksa’nın Korunmasında Gazze’nin Önemi” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Kudüs Kandilleri Derneği Genel Başkanı Dr. Azmi Erkan “Osmanlıda Kudüs” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Genç Derneği Genel Başkanı Süleyman Ragıp Yazıcılar “Bir Yazarın Gözünden Kudüs Notları” üzerine konuştu.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Burak Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Aydın “Mescid-i Aksa’nın İslam Dininde Yeri ve Önemi” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, FİDDER Genel Başkanı Muhammed Mişeniş “Filistinli Mülteciler, Esirler ve Tutuklular” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Beytülmakdis Öncüleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Güneş “Tarihsel Süreç İçerisinde Kudüs” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Filistinli Yazar Siyasi Analist Dr. Said Elhaj “Oslo anlaşması sonrası Filistin’in devlet yapısı” konusunu anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Filistinli Aktivist Mervan Ebu-Musab İşgal Hapishanelerinde geçirdiği 20 yılı anlattı.

 

Beytülmakdis Senindir Kış Kampımızda, Hamas Milletvekili Sami Ebu Zuhri “Kudüs İntifadası ve Hamas’ın Kuruluşu” konusunu anlattı.

 

Genç Aktivistler ve Genç Derneği’nin birlikte hazırladığı ve Kudüs hususunda yetkin, birbirinden özel konukların ağırlandığı 80’e yakın üniversite öğrencisinin katıldığı kış kampımızdan görüntüler.

 

     

GÖSTERİM